DRK: pierwsze szczepienia przeciwko eboli – w poniedziałek

Pracownicy służby zdrowia Demokratycznej Republiki Konga (DRK) rozpoczną w poniedziałek kampanię szczepień przeciwko wirusowi ebola – poinformowała w niedzielę rzeczniczka ministerstwa zdrowia. Od początku kwietnia 26 osób zmarło w DRK w wyniku epidemii eboli.

Według rzeczniczki 4 tys. dawek eksperymentalnej szczepionki wysłano w sobotę do 1,5-milionowego miasta Mbandaka położonego nad rzeką Kongo, gdzie w czwartek po raz pierwszy zaobserwowano przypadki zakażenia wirusem ebola.

„Kampania szczepień rozpocznie się jutro, w poniedziałek, w stolicy prowincji Mbandaka. Będzie ona skierowana przede wszystkim do pracowników służby zdrowia, osób, które miały kontakt z zarażonymi” – poinformował cytowany przez agencję AP minister zdrowia DRK Oly Ilunga.

Władze Konga obawiają się, że wirus może rozprzestrzenić się w dół rzeki, do liczącej blisko 9,5 mln mieszkańców stolicy DRK Kinszasy.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tarik Jaszarević powiedział, że poprzednie ogniska wirusa eboli pokazały, jak ważna jest „szybka i odpowiednio dobrze przygotowana odpowiedź, aby ratować życie ludzkie, ale także zapobiec gwałtownym kosztom ekonomicznym związanych z taką odpowiedzią”.

Po odkryciu ogniska wirusa eboli w Mbandace WHO podniosła poziom zagrożenia zdrowia publicznego do „bardzo wysokiego” dla kraju i „wysokiego” dla regionu objętego epidemią. Organizacja stwierdziła jednak, że epidemia może być opanowana i nie stanowi obecnie zagrożenia o zasięgu międzynarodowym.

W Mbandace podwyższono środki bezpieczeństwa. Władze apelują, aby mieszkańcy witali się słownie lub skinieniem głowy, bez bezpośredniego kontaktu cielesnego. Przed wejściem do wielu budynków umieszczono pojemniki z mydłem. Na lotnisku służby sprawdzają temperaturę ciała podróżujących.

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już dziewiątym z kolei od 1976 roku.

Wirus ebola, który wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Wielka epidemia wirusa ebola wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone w Afryce Zachodniej; w tych trzech państwach odnotowano 99 proc. ofiar śmiertelnych. Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Uśmierciła ogółem ponad 11,3 tys. osób na 28,6 tys. przypadków zachorowań.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl