fot. PAP/EPA

Dr T. Niedokos: groźba kolejnego zamachu w Wlk. Brytanii jest duża

Groźba kolejnego zamachu w Wielkiej Brytanii jest duża – ocenił dr Tomasz Niedokos, anglista. Ekspert odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego zamachu w Manchesterze.

Brytyjskie służby zatrzymały dziś kolejne dwie osoby podejrzane o związek z zamachem. Tym samym liczba zatrzymanych wzrosła do 11. W poniedziałkowym ataku zginęły 22 osoby, a 119 zostało rannych.

Dr Tomasz Niedokos przypomina, że zamachowiec z Manchesteru wykonał dwa ładunki wybuchowe, druga bomba może wobec tego zostać wykorzystana przez któregoś ze wspólników zamachowca – zaznacza.

– Trwają poszukiwania ewentualnego drugiego zamachowca, ewentualnej drugiej bomby, gdyż w mieszkaniu tego zamachowca z Manchesteru znaleziono duże ilości chemikaliów, materiałów wybuchowych, tak że rzeczywiście zagrożenie jest uważane za duże. Może się zdarzyć jeszcze jeden zamach, chyba że policja zdoła go udaremnić – wskazuje dr Tomasz Niedokos.

Do ataku doszło w poniedziałek wieczorem po koncercie w hali widowiskowo-sportowej. Zamachowiec-samobójca zdetonował bombę.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje najwyższy, piąty poziom alertu terrorystycznego, który oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

Główne szpitale na terenie Anglii otrzymały instrukcję od władz służby zdrowia do przygotowania się na okoliczność nowego zamachu w ten weekend, który będzie miał aż trzy dni (tradycyjnie ostatni poniedziałek maja jest dniem wolnym od pracy).

RIRM

drukuj