fot. Monika Tomaszek

Dr R. Leśkiewicz o kłamstwach prof. J. Grabowskiego: Badania naukowe pokazują, że Polacy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej. Robienie z nas współodpowiedzialnych za niemieckie zbrodnie jest działaniem haniebnym

Dotychczasowa historiografia, badania naukowe – w tym badania prowadzone przez IPN – wyraźnie pokazują, że Polacy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, iż Polacy ponosili śmierć za pomoc Żydom. Próba robienia z Polaków współodpowiedzialnych za niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej, za mordowanie Żydów podczas wojny, jest działaniem haniebnym. To godzi w pamięć ofiar Holokaustu, ich bliskich, ale także Polaków, którzy ponieśli śmierć z rąk Niemców – mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpływa coraz większa liczba apeli od osób zaniepokojonych kłamstwami fałszującymi polską historię. Polacy domagają się od MSZ reakcji w sprawie zaplanowanego spotkania z prof. Janem Grabowskim, współautorem książki „Dalej jest noc”, która przedstawiła nieprawdziwą i zakłamaną historię Edwarda Malinowskiego, sołtysa Malinowa.

Swój sprzeciw wobec organizacji spotkania z profesorem wyraził także Instytut Pamięci Narodowej.

– Naszym zdaniem w Polsce nie ma problemu z badaniami dotyczącymi Holokaustu, a Polska w żaden sposób nie jest za niego współodpowiedzialna, jak to sugeruje prof. Jan Grabowski. Taka treść wynika bezpośrednio z treści zaproszenia na wykład profesora, który odbędzie się 30 maja, a także z jego wcześniejszych licznych wypowiedzi. Dotychczasowa historiografia, badania naukowe – w tym badania prowadzone przez IPN – wyraźnie pokazują, że Polacy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, iż Polacy ponosili śmierć za pomoc Żydom. Próba robienia z Polaków współodpowiedzialnych za niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej, za mordowanie Żydów podczas wojny, jest działaniem haniebnym. To godzi w pamięć ofiar Holokaustu, ich bliskich, ale także Polaków, którzy ponieśli śmierć z rąk Niemców – mówił dr Rafał Leśkiewicz.

Heroicznym przykładem oddania swojego życia za bliźniego jest rodzina Ulmów.

– Rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców w 1944 roku właśnie za to, że pomagała Żydom. Oni zostali natychmiast zamordowani przez Niemców (…). To pokazuje, jak wyglądały realia Polski okupowanej przez Niemców. To, co od długiego czasu mówią Jan Grabowski czy Barbara Engelking jest wyraźną manipulacją, która nie ma nic wspólnego z rzetelnością naukową – podkreślił gość Radia Maryja.

Organizatorem wykładu prof. Jana Grabowskiego jest Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

– Nie możemy nikomu zakazać głoszenia wykładów w Niemieckim Instytucie Historycznym. Pan prof. Jan Grabowski sam wystawia sobie świadectwo, kiedy opowiada swoją wersję wydarzeń historycznych, która nie jest poparta faktami. Poważni historycy chyba nie mają wątpliwości co do intencji pana Grabowskiego oraz tego, że jego badania są oparte o selektywny dobór dokumentów i w żaden sposób nie mają nic wspólnego z rzetelnością naukową w rozumieniu praktyki historycznej. Sytuacją wyjątkową jest jednak to, że profesor wystąpi w instytucie państwa, które jest spadkobiercą III Rzeszy, a przecież to państwo niemieckie odpowiada za zbrodnie z czasów II wojny światowej – zwrócił uwagę rzecznik IPN.

Polskie instytucje oraz organy państwowe muszą stanowczo reagować na wszystkie próby zakłamywania prawdy.

– Reagujemy na każde próby manipulacji, kłamstwa, głoszenia półprawd. Prawda jest najważniejsza. Nie pozwolimy, aby kłamstwa brały górę nad prawdą. Mamy do tego stosowny oręż w postaci historyków prowadzących rzetelne badania naukowe (…). Jesteśmy winni prawdę ofiarom II wojny światowej, które zostały przetransportowane do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz niemieckich obozów zagłady ulokowanych na okupowanych ziemiach polskich, ale jesteśmy też to winni Polakom, którzy ratowali Żydów, często ponosząc samemu śmierć z rąk Niemców – podsumował dr Rafał Leśkiewicz.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Rafała Leśkiewicza można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl