fot. pixabay.com

Dr M. Madej: Jest potrzeba apologetyki wobec ludzi, którzy odrzucają w ogóle koncept Boga

Jest potrzeba apologetyki wobec ludzi, którzy odrzucają w ogóle koncept Boga i mówią o tym, że człowiek czy świat jest tylko przypadkiem, iż to wszystko do niczego nie dąży, z niczego nie wypływa i że Boga nie ma. To wymaga pewnego uzasadnienia, szukania argumentów, iż faktycznie w to, co wierzymy, nie jest tylko wymysłem szaleńców z dawnych czasów, tylko że jest to coś, co ma racjonalne postawy – powiedziała dr Małgorzata Madej z Fundacji Prodoteo, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Fundacja Prodoteo została utworzona w 2019 roku i ma na celu doprowadzenie jak największej liczby osób do osobistej i żywej relacji z Trójosobowym Bogiem – Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Jak zaznaczyła gość TV, ich działalność wynika z doświadczenia.

Wszyscy mamy doświadczenie jako ludzie świeccy, że jesteśmy powołani do głoszenia Ewangelii i doskonale wiemy o tym, iż mamy taką rolę w społeczeństwie – czy to spotykając się na co dzień z ludźmi, czy w pracy, czy wśród znajomych na studiach. Poznając różnych ludzi, nawiązujemy  relacje i z czasem rozmawiamy o wierze, dlatego wiem, że musimy umieć przedstawić naszą wiarę w sposób wiarygodny, żeby ludzie chcieli nas wysłuchać  – mówiła dr Małgorzata Madej.

Dodała również, że każda epoka ma swoją apologetykę.

Pismo Święte jest pełne tekstów apologetycznych, gdzie jest obrona tego, w co wierzymy. Pierwsze credo korynckie, o którym pisał św. Paweł, mówi, że  wierzymy, iż Pan Jezus umarł, zmartwychwstał i ukazał się. To jest pierwsze credo, które musiało być w jakiś sposób bronione i każda epoka ma swoją charakterystykę, bo pojawiają się równe prądy myślowe, różne filozofie, które próbują podważyć to, w co Kościół wierzy od dwóch tysięcy lat – podkreśliła wiceprezes Fundacji Prodoteo.

Dzisiejsza apologetyka – jak zauważyła dr Małgorzata Madej – wygląda zupełnie inaczej niż np. za czasów św. Tomasza.

Jest potrzeba apologetyki wobec ludzi, którzy odrzucają w ogóle koncept Boga i mówią o tym, że człowiek czy świat jest tylko przypadkiem, iż to wszystko do niczego nie dąży, z niczego nie wypływa i że Boga nie ma. To wymaga pewnego uzasadnienia, szukania argumentów, iż faktycznie w to, co wierzymy, nie jest tylko wymysłem szaleńców z dawnych czasów, tylko że jest to coś, co ma racjonalne postawy – dodała.

Wiceprezes Fundacji Prodoteo zaznaczyła, że przede wszystkim trzeba najpierw sobie odpowiedzieć, czym dla mnie osobiście jest Bóg. Potem potrzeba świadectwa swojego życia oraz rozwijania swojej wiedzy teologicznej, ale obecnie także filozoficznej.

Poznaję siebie, rozmawiam z innymi i patrzę, w co oni tak naprawdę wierzą i dlatego w to wierzą. Dopiero wtedy mogę wejść w dialog – wyjaśniła.

Dr Małgorzata Madej zaznaczyła, że jako Fundacja wydają książki, które mogą być pomocą w rozmowie na Boże tematy.

Staramy się wydawać książki przede wszystkim, które są łatwe do strawienia dla osób, które nie mają przygotowania filozoficznego czy teologicznego i są pomocą w odpowiedzi samemu sobie na pytanie, czy to w co wierzę, jest racjonalne, czy mam jakieś argumenty poza tym, że kiedyś uwierzyłem komuś na słowo i czy faktycznie to, co słyszę, się sprawdza. Staramy się szukać takich autorów, którzy piszą w miarę prostym językiem, tłumaczą w prosty sposób nawet podstawowe rzeczy – wyjaśniła.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl