fot. PAP/EPA

Dr L. Kulińska: Niemcy chcą zbadać, na ile Polacy mogą ustąpić ws. przyjmowania migrantów

To może być przełomowa wizyta – powiedziała politolog dr Lucyna Kulińska odnosząc się do wizyty w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Szefowa niemieckiego rządu spotka się dziś w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Rozmowy mają dotyczyć m.in. relacji dwustronnych, praw Polaków w Niemczech, przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu oraz migracji.

Według dr Lucyny Kulińskiej, Niemcy chcą zbadać, na ile Polacy mogą ustąpić w kwestii przyjmowania migrantów.

Będą to tematy dotyczące problemu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i stanu Unii Europejskiej. Polska jest zbyt dużym krajem unijnym, aby Niemcy nie musiały się tutaj czuć bardzo niepewnie w stosunku do tego, czy np. Polska nie ogłosi referendum ws. wyjścia z Unii. Tym bardziej, że odbędą się wybory we Francji, gdzie główna kandydatka do objęcia stanowiska prezydenckiego twierdzi, że pierwszym jej ruchem będzie referendum ws. wyjścia z Unii. Wydaję mi się, że te tematy będą najistotniejsze – wskazała dr Lucyna Kulińska.

Podczas wizyty w Warszawie zapowiedziane są także spotkania kanclerz Angeli Merkel z szefem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim, szefem PO Grzegorzem Schetyną oraz szefem PSL-u Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Pobyt szefowej niemieckiego rządu w Polsce zakończy się wieczorem kolacją wydawaną przez prezes Rady Ministrów Beatę Szydło.

RIRM

drukuj