fot. PAP/Adam Warżawa

Dr Karol Nawrocki wygrał konkurs na prezesa IPN; kandydaturę musi zatwierdzić parlament

Dr Karol Nawrocki wygrał konkurs i jest rekomendowany na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Decyzję Kolegium IPN w tej sprawie musi jeszcze zatwierdzić parlament.

O stanowisko prezesa Instytutu starało się pięciu kandydatów, w tym m.in. dr Adam Buława oraz dr Marek Chrzanowski. We wtorek w Warszawie odbyło się ich wysłuchanie. Następnie po długich obradach Kolegium IPN uznało, że najlepszym kandydatem jest dr Karol Nawrocki, obecnie dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przewodniczący Kolegium, prof. Wojciech Polak, mówi, że decyzja była jednomyślna.

– Dr Karol Nawrocki w najwyższym stopniu spełnia przesłanki merytoryczne. Od lat pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, zna doskonale jego specyfikę i jest za tym, by podtrzymywać dynamikę działania Instytutu oraz by dążyć do uporządkowania struktury, która dałaby możliwość skrócenia procesów decyzyjnych, ustanowienie jasnego podziału kompetencji. To świetny menadżer, dobry historyk, badacz o znaczącym dorobku naukowym. Uznaliśmy, że w największym stopniu spełnia wszelkie wymogi, żeby zostać prezesem IPN – wskazuje prof. Wojciech Polak.  

Dokument o rekomendowaniu dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN został już skierowany do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Ostatecznie bowiem to Sejm i Senat zdecyduje o powołaniu następcy dr. Jarosława Szarka.

Podczas publicznego wysłuchania kandydatów na stanowisko prezesa IPN dr Nawrocki podkreślił, że mottem swoich działań jako szefa Instytutu chciałby uczynić słowa: „Prawda nie obroni się sama”.

Do obrony prawdy potrzeba systematycznego, uporządkowanego budowania świadomości historycznej w kontekstach narodowym i międzynarodowym – wskazał dr Karol Nawrocki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl