W Bielsku Podlaskim odnaleziono kolejne szczątki ofiar UB

Kolejne szczątki ludzkie odnaleziono na dziedzińcu budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim. Pion śledczy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w ramach śledztwa dot. zbrodni funkcjonariuszy powiatowego UB wznowił w tym miejscu prace archeologiczne.

Chodzi o dokonane tam w latach 1944-56 zabójstwa działaczy i członków organizacji niepodległościowych, którzy umierali wskutek pobić i tortur.

O nowych odnalezionych szczątkach mówi Tomasz Danilecki, asystent prasowy oddziału IPN w Białystoku.

– W trakcie tych prac w miejscu, które opisywane jest przez świadków jako miejsce, gdzie była kiedyś studnia, do której rzekomo wrzucano szczątki ludzkie, natrafiono rzeczywiście na pojedyncze kości ludzkie. To jest bardzo świeże znalezisko. Wcześniej w tym miejscu nie były jeszcze prowadzone prace, ponieważ znajdowała się tam betonowa fontanna i dopiero po usunięciu tego betonu rozpoczęto eksplorację ziemi, która była pod spodem i natrafiono na te pojedyncze szczątki. Będziemy w następnych dniach sukcesywnie na ten teren wracać – informuje Tomasz Danielecki.

IPN chce ustalić zarówno sprawców zbrodni, jak i personalia wszystkich ofiar. Pierwsze sondaże archeologiczne przeprowadzono w tym miejscu we wrześniu 2016 r. Odnaleziono wówczas szkielet i szczątki co najmniej pięciu osób.

RIRM

drukuj