Dr Karol Nawrocki kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Prawo i Sprawiedliwość poprze w nadchodzących wyborach prezydenckich kandydata bezpartyjnego. Komitet obywatelski zgłosił nazwisko dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Hala Sokoła w Krakowie jest miejscem, gdzie 10 lat temu rozpoczynała się droga Andrzeja Dudy do Pałacu Prezydenckiego.
– Wtedy nie wierzono, bardzo wielu nie wierzyło. Dzisiaj, proszę Państwa, widzę, że ta wiara jest – mówił Jarosław Kaczyński.
To w Krakowie Prawo i Sprawiedliwość miało ogłosić, na kogo postawi w nadchodzących wyborach prezydenckich.
– Jeszcze przed rozpoczęciem kongresu w krakowskiej Hali Sokoła dowiedzieliśmy się, że prof. Andrzej Nowak przedstawi obywatelską kandydaturę na wybory prezydenckie – podkreślił Jakub Więcław, reportem TV Trwam.
Prof. Andrzej Nowak, historyk, stanął na scenie jako przedstawiciel komitetu obywatelskiego.
– W imieniu obywatelskiego komitetu poparcia chciałem zgłosić kandydaturę pana dr. Karola Nawrockiego – poinformował prof. Andrzej Nowak.
W komitecie już teraz znalazło się 170 osób. Poparcia kandydatowi oficjalnie udzielił prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że do końca rozważane były kandydatury polityków związanych z partią – Przemysława Czarnka, Tobiasza Bocheńskiego i Mariusza Błaszczak.
Prezes PiS przekonywał, iż wybór padł na kandydata spoza partii, by odpowiedzieć na postulat, jaki dotarł do PiS w trakcie badań sondażowych, że Polacy nie chcą wojny polsko-polskiej.
– Potrzebny jest więc człowiek wiarygodny, niezależny od formacji politycznej, który będzie miał wolę i możliwość tę wojnę zakończyć – oznajmił Jarosław Kaczyński.
Do wyboru partii odniósł się były premier, Mateusz Morawiecki.
– Szyld PiS to ok. 35 proc., a kandydat na prezydenta i przyszły prezydent musi mieć 50 procent i jeden głos – powiedział Mateusz Morawiecki.
Karola Nawrockiego wywołał jego syn.
– Tato, zapraszam Cię na scenę – spuentował Daniel Nawrocki.
W tle zabrzmiała muzyka z filmu „Rocky”. Było to nawiązanie do sportu, jaki na co dzień uprawia prezes IPN.
– Stoczyłem w życiu wiele walk. Dziś idę z Wami do najważniejszej walki w moim życiu – walki o Polskę – wskazał dr Karol Nawrocki.
Dr Karol Nawrocki od trzech lat jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk wcześniej kierował Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie do zbiorowej pamięci przywrócił miejsce dla bohaterów polskiej historii.
– Miejsce dla o. Kolbe, dla rotmistrza Pileckiego, rodziny Ulmów; miejsce, którego zabrakło w intencjach autorów, twórców pierwotnej wystawy tego muzeum – zauważył prof. Andrzej Nowak.
Dr Karol Nawrocki mówił o współczesnej potrzebie obrony polskiej suwerenności. Szeroko kreślił przy tym definicję bezpieczeństwa.
– Polska potrzebuje bezpieczeństwa dla naszej tożsamości – tożsamości Polski w ramach struktur Unii Europejskiej – rzekł dr Karol Nawrocki.
Dr Karol Nawrocki zapowiedział rozwój Sił Zbrojnych RP.
– Potencjału osobowego, potencjału sprzętowego z co najmniej 300 tys. polską armią, największą lądową armią w ramach struktur NATO – podkreślał.
Padła zapowiedź inicjatywy ustawodawczej.
– Pierwszą będzie uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatków za wypracowane nadgodziny – powiedział dr Karol Nawrocki.
Udział w kampanii kandydata zapowiedział dr hab. Przemysław Czarnek, poseł PiS.
– Na pewno będę na szlaku wyborczym Karola Nawrockiego. W jakim charakterze, to już zobaczymy – oznajmił dr hab. Przemysław Czarnek.
W wystąpieniu dr. Karola Nawrockiego padła deklaracja o poparciu dla budowy elektrowni atomowych i Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kandydat jednoznacznie odrzucił Zielony Ład i próby centralizacji Unii Europejskiej.
TV Trwam News