Dr K. Kawęcki: KE nie jest zainteresowana merytoryczną dyskusją z polskim rządem

Komisja Europejska nie jest zainteresowana merytoryczną dyskusją z polskim rządem, realizuje scenariusz ciągłego wywierania presji na Polskę – mówił we wtorek w programie „Polski Punkt Widzenia” wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki.

Dziś spór o praworządność będzie tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejski Jean-Claudem Junckerem.

Na razie trudno mówić o zażegnaniu sporu.

– Jest pewien progres w ciągu ostatnich tygodni, ale nie na tyle, by powiedzieć, że system praworządności został zmieniony. Będziemy kontynuować dialog – oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

– Jeżeli możemy mówić o postępie, to ten postęp został dokonany ze strony Polski. Dzisiaj oczekujemy postępu (również) po stronie Komisji Europejskiej (…), ponieważ wyjście z tego napięcia jest możliwe tylko wtedy, kiedy obie strony będą czyniły jakieś kroki – mówił polski wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

 – Komisja Europejska w ten sposób realizuje strategię stałego wywierania presji na Polskę – ocenił wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki.

Presji, do której – jak mówi – przyczyniły się błędy polskiego rządu.

– Nasza ocena Prawicy Rzeczypospolitej od samego początku była taka, że uważaliśmy, że nie jest zasadne prowadzenie tzw. dialogu z Komisją Europejską, dlatego że w pewnym momencie ze strony polskiej zostało wszystko powiedziane – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

„Tak zwanego dialogu”, bo relacje na linii Komisja Europejska – polski rząd, w opinii wiceprezesa Prawicy RP, przybrały formę dyktatu. Dialog godzi w proces legislacyjny suwerennego państwa.

– To nie jest właściwie w gestii Komisji Europejskiej. My tym samym po prostu legitymizujemy działania Komisji Europejskiej. To nie chodzi tylko o Polskę, ale o funkcjonowanie UE – akcentował wiceprezes Prawicy RP.

Komisji Europejskiej nie interesuje merytoryczna dyskusja – mówi dr Krzysztof Kawęcki.

– To jest zupełny brak konsekwencji. Z drugiej strony (jeśli) chce się prowadzić ten dialog, zmierzać do kompromisu, to trzeba do tego kompromisu dążyć. Komisja Europejska nie ma tego typu intencji – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.

Spór o polską praworządność dziś wróci do Brukseli. Na posiedzeniu Komisji Europejskiej szczegóły dialogu z Polską ma przedstawić Frans Timmermans. W Sofii – na marginesie szczytu Unia Europejska–Bałkany Zachodnie, premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym KE Jean-Cluadem Junckerem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj