fot. PAP/Radek Pietruszka

Dr J. Hajdasz: Trzeba szukać wiarygodnych i sprawdzonych mediów

Współczesna manipulacja to 80 proc. prawdy, a 20 proc. kłamstwa i to jest mieszanka, na podstawie której mamy wyciągać wnioski. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę, szukać wiarygodnych i sprawdzonych mediów, zgodnie z tym światopoglądem, który jest bliższy człowiekowi – mówiła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Jolanta Hajdasz zaznaczyła, że pożądane jest, aby w neutralny sposób przedstawiać rzeczywistość. Jednak w jej ocenie jest to niemożliwe.

– Łatwiej nam będzie orientować się w tym gąszczu przekazów medialnych wtedy, kiedy przyjmiemy takie założenie, że każdy reprezentuje jakąś opcję, nawet nie w sensie politycznym, ale na pewno światopoglądowym. Dobrze jest to wiedzieć, oglądając różne media, na przykład odróżniać przekaz jednej czy drugiej stacji telewizyjnej, dobrze jest też rozpoznać nadawcę przekazów internetowych, czyli kto za to odpowiada, kto finansuje daną stronę czy portal, kto jest danym blogerem, z czyich reklam korzysta, bo to wpływa na treść przekazu – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz.

Dodała, że musimy – szczególnie w trwającej kampanii wyborczej – szukać wiarygodnych mediów.

– Najgorsze w naszym świecie jest to, że nadawcy ukrywają, z jakim właścicielem są związani, który ma takie, a nie inne poglądy i próbuje manipulować rzeczywistością, naginając ją do swoich ustalonych interesów (…). Współczesna manipulacja to 80 proc. prawdy, a 20 proc. kłamstwa i to jest mieszanka, na podstawie której mamy wyciągać wnioski. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę, szukać wiarygodnych i sprawdzonych mediów, zgodnie z tym światopoglądem, który jest bliższy człowiekowi – wskazała gość „Aktualności dnia”.

Platforma Obywatelska opublikowała spot, w którym sztuczna inteligencja podrobiła głos premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Orlen SA, Daniela Obajtka. Jak zaznaczyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, takie działania powinny być zabronione, w szczególności w czasie trwającej kampanii wyborczej.

– Platforma Obywatelska w swoim spocie wyborczym cytuje maile napisane rzekomo przez premiera Mateusza Morawieckiego, ale odczytane jego głosem, który podrabia sztuczna inteligencja. Jest to łudząco podobne do autentycznego głosu premiera, który nigdy takich słów nie wypowiedział i nie mamy żadnej pewności, że tekst, który jest odczytywany, faktycznie wyszedł z jego komputera czy telefonu. Wyjątkowo piramidalna konstrukcja, aby wmówić komuś słowa, których nie wypowiedział (…). Uczciwe media, uczciwi politycy, z takich narzędzi nie korzystają, a jeśli korzystają, to robią to w sposób zauważalny – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz.

Całą rozmowę z dr. Jolantą Hajdasz w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl