fot. PAP/Leszek Szymański

Dr inż. W. Berczyński na czele podkomisji dot. katastrofy smoleńskiej

Specjalną podkomisją, która wznowi badanie przyczyn katastrofy smoleńskiej, pokieruje dr inż. Wacław Berczyński. Minister Antoni Macierewicz podpisze dziś m.in. decyzje ws. powołania podkomisji do zbadania katastrofy oraz jej składu.

Powołanie komisji umożliwia nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która również oczekuje na dzisiejszy podpis szefa MON-u. [czytaj więcej]

Dr inż. Wacław Berczyński to jeden z byłych ekspertów smoleńskiego zespołu parlamentarnego kierowanego wcześniej  przez Antoniego Macierewicza, aktualnego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Andrzej Melak, który w katastrofie smoleńskiej stracił brata, ma nadzieję, że komisja powołana przez nowego szefa MON-u będzie merytorycznie badała przyczyny tragedii.

– Należy wyegzekwować od Rosjan zwrot szczątków tego, co zostało w Smoleńsku, co stanowi własność polskiego rządu, i prowadzić śledztwo wnikliwie, w sposób profesjonalny – tak, byśmy byli absolutnie przekonani i przeświadczeni o tym, że wyniki śledztwa będą ostateczne. A my powinniśmy być – jako rodziny – uspokojeni, że zrobiliśmy wszystko, by wyjaśnić przyczyny, które dla nas są w tej chwili okryte „mgłą smoleńską”, niekompetencją tych, którzy to robili, stronniczością, kumoterstwem tych, którzy do tej pory to prowadzili – podkreśla Andrzej Melak.

Dr inż. Wacław Berczyński brał udział w organizowanych przez zespół parlamentarnych konferencjach naukowych poświęconych katastrofie. W lutym 2013 r. zwracał on uwagę na zerwane nity. Jego zdaniem, aby spowodować takie uszkodzenie, wewnątrz samolotu musiało panować ogromne ciśnienie.

W raportach zespołu parlamentarnego dr inż. Berczyński był do tej pory przedstawiany jako doświadczony konstruktor z działu wojskowo-kosmicznego firm Boeing i NASA, a także doradca Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Departamentu Obrony USA.

RIRM

drukuj