Będą ekshumacje wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Śledczy chcą ekshumować wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Procedurze nie zostaną poddane jedynie zwłoki, które były już badane podczas śledztwa. O sprawie informuje portal rmf24.pl. 

Decyzję w sprawie ekshumacji podjął specjalny zespół śledczy Prokuratury Krajowej, kierowany przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Marka Pasionka. Grupa ta w kwietniu przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej Prokuratury Wojskowej.

Poseł Andrzej Melak, którego brat zginął pod Smoleńskiem, podkreśla, że rodziny ofiar chcą wiedzieć, co się tam wydarzyło.

– Jeżeli ta droga prowadzi także przez ekshumacje, to nie będę protestował, nie będę robił niczego, co miałoby przeszkodzić w wyjaśnieniu tych okoliczności śmierci naszych bliskich. Oczywiście mówię w swoim imieniu. Sądzę, że większość także myśli w podobnym tonie, bo to jest chyba najważniejsze. Trzeba doprowadzić wszelkimi możliwymi sposobami do tego, by wyjaśnić tę trwającą od 6,5 roku gehennę – co stało się w Smoleńsku –  mówi poseł Andrzej Melak.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj