Dr Gawryszczak: nowy premier Ukrainy nie będzie miał łatwo

Sytuacja nowego premiera Ukrainy nie będzie wesoła, ponieważ rządy Arsenija Jaceniuka nie spowodowały przełomu w tym kraju – ocenił historyk dr Piotr Gawryszczak. Po ustępującym ze stanowiska Jaceniuku, nowym premierem został Wołodymyr Hrojsman.

Przed południem Parlament Ukrainy zatwierdził na stanowisku premiera swego dotychczasowego przewodniczącego Wołodymyra Hrojsmana oraz odwołał z funkcji szefa rządu Arsenija Jaceniuka.

W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono jednocześnie powołanie nowej koalicji, stworzonej przez prezydencki Blok Petra Poroszenki i Front Ludowy Jaceniuka. Sojusz ten dysponuje 227 mandatami w 450-osobowym parlamencie.

Dr Piotr Gawryszczak zwraca uwagę, że przed Hrojsmanem będzie stało spore wyzwanie.

– Trzeba powiedzieć, że sytuacja nowego premiera wcale nie będzie wesoła, ponieważ dwa lata rządów premiera Jaceniuka nie przyniosły ukrócenia korupcji na Ukrainie, co jest jej największą bolączką, ponieważ wiemy, że aby gospodarka się rozwijała, to korupcji być nie może, a to jest tam niestety powszechne. Jeśli chodzi o Donbas, to zmiana rządu nie będzie miała zapewne żadnego znaczenia, ponieważ wojna w Donbasie trwa i ona będzie trwała – wyjaśnia dr Piotr Gawryszczak.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oficjalnie podał się do dymisji dziś rano. Swoją decyzję ogłosił na posiedzeniu Rady Najwyższej Ukrainy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl