fot. PAP/EPA

Dr A. Ossowski: wsparcie państwa pozwoli na prowadzenie prac badawczych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wesprze badania nad identyfikacją ofiar totalitaryzmów. Jak informuje „Nasz Dziennik” na badania prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów przeznaczone zostanie 680 tys. zł. Dr Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśla, że wsparcie państwa pozwoli na prowadzenie prac badawczych.

– Baza zajmuje się identyfikacją ofiar zbrodni totalitarnych. Do tej pory zidentyfikowaliśmy 62 ofiary. W znacznej części są to ofiary, które udało się odnaleźć na terenie Łączki Powązkowskiej w Warszawie, czyli w największej części są to ofiary zbrodni komunistycznych. Przez wiele lat te ofiary były zupełnie zapomniane, ale też nie zapominamy o ofiarach zbrodni nazistowskich i takich ofiar mamy zidentyfikowanych już 8.

Baza w swoim założeniu ma gromadzić materiał porównawczy od osób spokrewnionych z ofiarami oraz materiał dowodowy odnajdywany podczas prac ekshumacyjnych. Ma też prowadzić badania komunikacyjne – porównywać profile genetyczne ofiar razem z profilami genetycznymi osób spokrewnionych i w ten sposób prowadzić do finalnej identyfikacji.

Jest to użycie najnowszych technologii genetycznych, które w tej chwili są dostępne na świecie, bo to jest absolutnie najwyższy high-tech, używany do badań w takich sprawach historycznych. To dosyć egzotyczne połączenie, ale jest to też pewna forma budowania polityki historycznej, pokazywania społeczeństwu, że dbamy o naszych poległych, naszych bohaterów, o ofiary naszych krewnych po śmierci i staramy się nawet po kilkudziesięciu latach odnaleźć ich szczątki i je finalnie zidentyfikować, doprowadzić do identyfikacji.

Projekt bazy jest takim projektem oddolnym, więc zrobiliśmy coś innego niż zwykle jest to robione w Polsce, bo tworzyliśmy projekt bez żadnego finansowania. Projekt ten powstał po prostu z chęci zrobienia czegoś dobrego, a później zaczęliśmy się zastanawiać skąd na to wziąć pieniądze. Z reguły mamy pieniądze i zastanawiamy się co z nimi zrobić, a tu pokazaliśmy, że w Polsce można zrobić coś odwrotnego.

To wsparcie które otrzymaliśmy od Ministerstwa Nauki jest dla nas olbrzymią pomocą i jesteśmy bardzo wdzięczni. To pozwoli w tej chwili na prowadzenie prac badawczych,  na rozwijanie tego, (…) na identyfikowanie kolejnych ofiar. Jest to też olbrzymi aspekt naukowy, ponieważ podczas trwania tego projektu tworzone są procedury, technologie, które pozwalają na taką masową identyfikację ofiar (nie tylko zbrodni totalitarnych). Ta technologia może posłużyć też do identyfikacji ofiar masowych i katastrof lotniczych czy też aktów terroru. Mamy tutaj taki aspekt czysto naukowy i czysto praktyczny, które możemy wykorzystać w takiej naszej zwykłej, codziennej pracy.

Dr Andrzej Ossowski

drukuj