Dowódca RAF oddał hołd polskim lotnikom uczestniczącym w bitwie o Wielką Brytanię

Dowódca brytyjskich Royal Air Force marszałek lotnictwa Mike Wigston w niedzielę, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, oddał hołd polskim lotnikom uczestniczącym w bitwie o Wielką Brytanię.

W opublikowanym na Twitterze nagraniu wideo Wigston przypomniał, że w tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Wielką Brytanię, która była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej, i że to nie tylko brytyjscy lotnicy bronili kraju.

„Ludzie z całego świata walczyli i ginęli w czasie bitwy o Wielką Brytanię, w tym wielu z nich z Polski. (…) W tych niedających nadziei dniach 1940 r. 145 polskich pilotów walczyło w bitwie o Wielką Brytanię. Wielu z nich zostawiło swoje rodziny i swój kraj pod rosyjską i niemiecką okupacją, a 29 z nich zginęło podczas kilku intensywnych tygodni bitwy o Wielką Brytanię. Ich dokonania są wspaniałe” – powiedział Mike Wigston.

Przypomniał liczbę 126 samolotów niemieckich zestrzelonych przez pilotów dywizjonu 303 oraz przywołał słowa swojego poprzednika, lorda Portala, który w 1940 r. napisał, że Polacy udowodnili, że są wspaniałymi, świetnie wyszkolonymi lotnikami.

„Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy głęboko wdzięczni tym, którzy w walce wysoko nad ziemią nie szczędzili krwi za Polskę, kraj, którego nie można było pokonać” – powiedział Mike Wigston.

Bitwa o Wielką Brytanię toczyła się głównie nad południową i środkową Anglią w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 r., choć z mniejszą intensywnością naloty były kontynuowane również później. W założeniach niemieckich jej celem było przygotowanie do inwazji lądowej na Wielką Brytanię lub przynajmniej zmuszenie jej do zawarcia pokoju na niekorzystnych dla siebie warunkach. W bitwie o Wielką Brytanię uczestniczyły dwa polskie dywizjony bombowe – 300 i 301 oraz dwa myśliwskie – 302 i 303.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl