fot. pixabay.com

Dotacje na wymianę kopciuchów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielorodzinnych. Trwają także rozmowy nad uruchomieniem kolejnej edycji programu „Mój Prąd”.

Zjawisko smogu pojawia się nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale i wielolokalowej – zwraca uwagę wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, proponując konkretne rozwiązania.

– Aktualnie wprowadziliśmy dwa pilotaże w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim, właśnie na wymianę tzw. kopciuchów w zabudowie wielolokalowej. To są pilotaże, z których wnioski wyciągniemy bardzo szybko i zaimplementujemy te dobre rozwiązania do programu, który chcemy uruchomić na początku roku 2022, skierowanego do beneficjentów, którzy mieszkali w zabudowie wielolokalowej i nie mogli do tej pory skorzystać z takiego programu – tłumaczy Paweł Mirowski.

Budżet przeznaczony na ten cel sięga około 2 miliardów złotych. Obecnie trwają prace nad warunkami dofinansowania, które wpisuje się w popularny program „Czyste Powietrze”.

„Mój Prąd” to kolejny projekt Funduszu cieszący się dużym zainteresowaniem. Jest on nakierowany na szerokie stosowanie fotowoltaiki prosumenckiej.

W ramach dwóch pierwszych edycji zostało złożonych ponad 250 tys. wniosków. Ta lokacja, która jest obecnie przy 3 edycji (534 mln zł) starczy na ok. 178 tys. wniosków, bo – przypomnę – wartość dofinansowania wynosi obecnie 3 tys. zł – podkreśla wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie trwają rozmowy zarówno z branżą, jak i Ministerstwem Klimatu i Środowiska o uruchomieniu kolejnej edycji „Mojego Prądu“. Jednak czwarta edycja będzie zupełnie inna niż wcześniejsze – wskazuje Paweł Mirowski.

Chcemy postawić na to, żeby zachęcać prosumentów, aby doporwadzali do autokonsumpcji tej energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie; żeby jak najmniej tej energii wyprodukowanej trafiało do sieci elektroenergetycznej – zaznacza wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pozwoli to przede wszytskim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które przy tej ilosci prosumentów powstają. Skorzysta na tym także beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl