fot. PAP

Doświadczone pielęgniarki tracą pracę przez zmiany NFZ

Pielęgniarki z wieloletnim stażem tracą pracę, bo nie stać ich na certyfikat za 15 tysięcy złotych – alarmuje jeden z portali.

Po zmianach NFZ w kontraktach na pielęgniarską długoterminową opiekę, część pielęgniarek, które od wielu lat świadczyły takie usługi została bez pracy. Przegrywają w konkursach, bo nie stać je na wymagany certyfikat ISO.

Środowisko pielęgniarek alarmuje, że przy zarobkach ok. 3,5 tys. zł miesięcznie, nie możliwe jest uzyskanie certyfikatu za blisko 15 tys. zł.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S” podkreśla, że przepisy są formą dyskryminacji. To są działania wynikające z nieznajomości realiów polskiej służby zdrowia i pomijają dobro pacjenta – tłumaczy.

– Trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób prawo w Polsce jest tworzone i dla kogo oraz jaki był cel, aby objąć wszystkich takimi standardami – mówi Maria Ochman.

Najgorsza sytuacja pielęgniarek jest w powiatach chełmskim i zamojskim w woj. lubelskim. Tam kontrakt na świadczenie długoterminowej opieki utraciły m.in. pielęgniarki, które taką pracę wykonywały od 15 lat. W wielu przypadkach było to jedyne źródło utrzymania całych rodzin.

RIRM

drukuj