Doradca D. Trumpa: Prezydent zamierza dziś podpisać rozporządzenie ws. ceł

Prezydent Donald Trump zamierza dziś podpisać rozporządzenie w sprawie wprowadzenia odwetowych ceł na stal i aluminium – poinformował doradca ds. gospodarczych prezydenta USA, Peter Navarro.

Peter Navarro powiedział stacji telewizyjnej Fox Business, że prezydent USA Donald Trump zamierza dzisiaj o godzinie 15.30 czasu lokalnego (21.30 czasu polskiego) podpisać rozporządzenie w sprawie nowych ceł. Ma ono wejść w życie w ciągu 15-30 dni.

Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformował, że na razie z obowiązku płacenia ceł mają być wyłączeni sąsiedzi USA – Kanada i Meksyk. Oba te kraje – jak podkreślił – będą miały czas, by ponowne wynegocjować „uczciwy układ o wolnym handlu NAFTA”. Jeśli te kraje zgodzą się na ustępstwa (wobec USA), to pozostaną wyłączone z dodatkowych ceł.

Wcześniej minister skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że Meksyk i Kanada, w przypadku pomyślnego (dla Stanów Zjednoczonych) zakończenia renegocjacji układu o wolnym handlu NAFTA, mogą być zwolnione z płacenia dodatkowych ceł.

Inni sojusznicy USA, w tym kraje Unii Europejskiej i NATO, nie będą wyłączeni z obowiązku płacenia dodatkowych ceł – 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium. Peter Navarro zasugerował jednocześnie, że także dla innych krajów mogą pojawić się możliwości uniknięcia opłat celnych.

Decyzja Donalda Trumpa, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ceł, zaowocowała spadkami na giełdach, protestami szefów firm, których produkcja jest uzależniona od tych surowców i groźbą odwetu ze strony partnerów handlowych USA, w tym Kanady, która jest największym eksporterem stali na rynek amerykański.

Protekcjonistyczne zamiary amerykańskiego prezydenta do tej pory poparli tylko przedstawiciele amerykańskich producentów stali i aluminium, tradycyjnie związana z Partią Demokratyczną federacja związkowa AFL/CIO oraz nieliczni ustawodawcy z Partii Demokratycznej, głównie ze stanów, gdzie dawniej koncentrowała się produkcja stali i aluminium.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl