fot. st. chor. Rafał Mniedło/11DKPanc

Dolnośląskie: w Świętoszowie wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy

Polacy żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz Amerykanie z 4. Szwadronu 3. Brygady Kawalerii Pancernej, którzy stacjonują w Świętoszowie, wspólnie ćwiczyli w czwartek przeprawę przez rzekę Kwisę w Borach Dolnośląskich.

Jak poinformowała PAP kpt. Katarzyna Sawicka, rzeczniczka 10. Brygady Kawalerii Pancernej, w ćwiczeniach przeprowadzonych w czwartek wzięli udział żołnierze z USA stacjonujący na terenie 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz polscy saperzy z tej jednostki.

Saperzy zorganizowali przeprawę przez Kwisę. Użyto mostu czołgowego BLG – 676, który służy do pokonywania przeszkód terenowych.

„Do pokonania rzeki konieczne było rozłożenie dwóch przęseł mostu (…). Po kilkunastu minutach most był gotowy do użycia i sojusznicy zza oceanu mogli rozpocząć przeprawę na drugi brzeg” – powiedziała PAP kpt. Katarzyna Sawicka. Pojazdy żołnierzy amerykańskich kilka razy przekraczały przeprawę zbudowaną przez polskich saperów.

Płk Dariusz Parylak, dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej, przypomniał, że czwartkowe ćwiczenia to jeden z elementów dwudniowych zajęć zintegrowanych brygady.

„Wczoraj skupiłem się na szkoleniu moich pododdziałów, dzisiaj poszerzyliśmy szkolenie o udział żołnierzy amerykańskich. Ze względu na wymagającą infrastrukturę, pokrycie i ukształtowanie terenu Polski 10BKPanc musi mieć wysoką manewrowość i tą zdolnością dzieli się z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział pułkownik.

PAP/RIRM

drukuj