fot. pixabay.com

Do stu żołnierzy dziennie będzie wspierać policjantów Słowacji na granicy z Węgrami

Słowacki rząd zdecydował w środę o wysłaniu do 100 żołnierzy dziennie na granicę z Węgrami, gdzie mają pomagać w walce z nielegalną migracją. Trasa przez Węgry i Słowację jest ostatnio wykorzystywana przez migrantów próbujących przedostać się do Europy Zachodniej.

Fala migracyjna spowodowała, że pod koniec września Czechy oraz Austria zdecydowały o przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Bratysława nie podjęła podobnego kroku. Słowaccy żołnierze będą patrolować granice i przejścia graniczne wspólnie z policjantami. Zgodnie z decyzją gabinetu premiera Eduarda Hegera, wojsko będzie wspomagać w ten sposób funkcjonariuszy od połowy grudnia.

„Problem musi być przede wszystkim rozwiązany na granicy zewnętrznej, a nie na granicy między Słowacją a Węgrami oraz między Słowacją a Republiką Czeską, które są wewnętrznymi granicami Schengen. Słowacja niezwykle dba o swobodę podróżowania” – powiedział minister spraw zagranicznych Słowacji, Rastislav Kaczer.

Minister spraw wewnętrznych Słowacji, Roman Mikulec, w ubiegłym tygodniu określił przywrócenie kontroli na granicy jako naruszenie kodeksu Schengen. Bratysława uznała także, że Czechy naruszają umowę o readmisji. Słowackie MSW podało również, że od końca września zatrzymano ponad 2600 migrantów i czterdziestu przemytników.

W związku z falą migracyjną Bratysława zdecydowała o wybudowaniu miasteczka namiotowego we wsi Kuty, położonej tuż przy granicy z Czechami.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl