o. Franciszek Salezy Nowak OFM/kalwaria.eu/gallery/

Do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w minionym roku pielgrzymowało ponad milion osób

W 2021 roku do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowało ponad milion osób. To ponad trzykrotnie więcej niż w roku 2020.

Przed pandemią sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedzało rocznie ok. 1,8 mln wiernych. Mimo trudnego czasu pandemii dalej widać wielką potrzebę modlitwy – mówił o. Tarsycjusz Bukowski OFM. W 2021 roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion pielgrzymów.

– Zdecydowana większość pielgrzymów to grupy rodzinne, grupy znajomych oraz pielgrzymi indywidualni. Ledwo ponad 50 tys. to pielgrzymi w zorganizowanych grupach, a więc widać, że tj. bardzo mały procent tego miliona. Jednak cały czas są ludzie, którzy się modlą. Pielgrzymi najczęściej odwiedzali Kalwarię Zebrzydowską w miesiącach letnich – wyjaśnił  o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W grupach zorganizowanych zanotowano 50,7 tys. pielgrzymów. Zorganizowanych grup spoza naszej ojczyzny przybyło piętnaście.

Rzesze wiernych odwiedziło kalwaryjskie sanktuarium w trakcie obchodów Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sierpniu. W minionym roku więcej osób można było zauważyć również na dróżkach kalwaryjskich.

– Dużo pielgrzymów wędruje po dróżkach szczególnie w weekendy i w niedziele, co można zaobserwować nie tylko na klasztornym parkingu, ale rzeczywiście wybierając się na modlitwę na dróżki. Często są to małe grupy rodzinne, z książeczkami i różańcami.  Są to ludzie zatopieni w modlitwie, a więc widać wielką potrzebę Pana Boga – wskazał o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

Obecnie także wiele osób pielgrzymuje do Kalwarii Zebrzydowskiej, szczególnie dzieci z rodzicami, które nawiedzają szopkę.

– Nie tylko bardzo im się podoba, ale – co można zauważyć często w bazylice – szopka jest miejscem katechezy.  Rodzice tłumaczą dzieciom, dlaczego Pan Jezus się urodził. Jedna mama odpowiedziała: „bo nas kocha”. To chyba najpiękniejsza odpowiedź. Jezus się urodził, bo kocha nas wszystkich. Dobrze byłoby, żeby to dotarło do każdego serca – ocenił  rzecznik Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W sanktuarium cały czas sprawowane były sakramenty. W konfesjonałach zakonnicy spędzili ponad 3,3 tys. godzin. Spowiedź to jeden z głównych aspektów działalności sanktuarium.

W 2021 roku jednym z najważniejszych wydarzeń, które miało miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, było 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W minionym roku rozpoczęła się także realizacja projektu: „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”. Przewiduje on m.in. renowację ośmiu kaplic znajdujących się na dróżkach. W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął działalność Dom Życia. To placówka, która świadczy pomoc rodzinom dotkniętym nieuleczalną chorobą dziecka w łonie matki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl