Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

O godz. 6.30 sprawowana była Msza św. w kościele Grobu Matki Bożej w intencji pielgrzymów kalwaryjskich. Następnie wyruszyła Procesja Wniebowzięcia NMP. O godz. 11.00 Eucharystii na placu odpustowym przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem odbyły się Nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Jak co roku, do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przybywają tysiące pielgrzymów z całej Polski, a także z zagranicy. Najważniejszym punktem każdego dnia, podczas tygodnia odpustowego będzie wspólna Eucharystia. Każdy dzień ma przypisany modlitwę w poszczególnych intencjach. I tak w poniedziałek zgromadzeni w Kalwarii Zebrzydowskiej będą polecać w modlitwie szczególnie ludzi chorych i cierpiących.

We wtorek, w Uroczystość NMP Kalwaryjskiej modlitwą otaczane były rodziny. Tego dnia Msza św. była  koncelebrowana przez kapłanów z dekanatu kalwaryjskiego i okolicznych parafii. Z kolei w godzinach wieczornych w bazylice odbyło się modlitewne czuwanie fatimskie.

Środa była dniem modlitw za Ojczyznę. W czwartek, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP wierni obecni w pasyjno-maryjnym sanktuarium polecali w modlitwie Kościół, Ojca Świętego Franciszka, prosili także o nowe powołania do służby Bożej w Kościele. Po Mszy św. koncelebrowanej przez bernardyńskich misjonarzy zaplanowano wieczór misyjny.

Dniem modlitwy w intencji żyjących dobrodziejów Kalwarii był piątek. Tego dnia po Nieszporach, które miały miejsce przy kaplicy Domku Matki Bożej zaplanowano Procesję Pogrzebu Matki Bożej. Następnie sprawowana była Eucharystia przy kościele Grobu Matki Bożej pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.

Wczoraj natomiast wierni modlili się w intencji zmarłych dobrodziejów Kalwarii, duszpasterzy sanktuarium kalwaryjskiego i pielgrzymów. Młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej na dróżkach, a następnie odbyło się nabożeństwo i procesja światła na wzgórzu Ukrzyżowania. Z kolei w godzinach wieczornych odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Jana Szkodonia.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą kalwarią w Polsce. Swoją nazwę zaczerpnęło od nazwiska założyciela – Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewody krakowskiego. Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy bł. Jana Pawła II.

RIRM/kalwaria.eu

drukuj