PAP/EPA

Do Polski dotrą dziś pierwsze czołgi Abrams

Do portu Szczecin-Świnoujście dotrze dziś pierwszy statek z czołgami Abrams ze Stanów Zjednoczonych – przekazał minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. To kolejny etap modernizacji polskiego wojska.

Polska jako pierwszy kraj europejski i pierwsze państwo NATO – poza Stanami Zjednoczonymi – zakupiła czołgi Abrams. Pierwsze czołgi amerykańskiej produkcji już dziś dotrą do portu Szczecin-Świnoujście.

Przybije statek z 14 czołgami, to jest jedna kompania. Jeszcze w tym roku będą kolejne dwie kompanie, a więc będziemy mieć cały batalion czołgów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Mowa o używanych i wyremontowanych czołgach wycofanych z Piechoty Morskiej USA, które Polska kupiła w styczniu. Wówczas Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło umowę na dostawę 116 czołgów. Wartość tej umowy to ponad miliard 400 mln zł, z czego ponad 200 mln pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Dostawy kolejnych czołgów przewidziano na lata 2023-24. Pierwsze egzemplarze Abramsów fabrycznie nowych czołgów w najnowszej wersji, które Polska zamówiła w 2020 r., trafią na wyposażenie armii w przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl