fot. PAP/Andrzej Lange

Do końca tygodnia w Polsce ma być zaszczepionych 250 tys. osób 

Do Polski trafiło dotąd łącznie 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Do szpitali węzłowych przekazano 456 tys. szczepionek. Michał Dworczyk, szef KPRM, wskazał, że do końca marca powinniśmy mieć już około 3 mln osób zaszczepionych przeciwko SARS-CoV-2.

Akcja szczepień w Polsce ruszyła 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia osób z grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia oraz rodziców wcześniaków.

 – Łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek. Do szpitali węzłowych, których jest 509, trafiło ponad 456 tysięcy szczepionek – poinformował Michał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera zapewnił, że program szczepień nabiera tempa.

– W pierwszym tygodniu szczepień, w okresie świąteczno-noworocznym, zaszczepionych zostało około 50 tys. osób. W drugim tygodniu, który właśnie minął, zaszczepionych zostało 150 tys. – wskazał Michał Dworczyk.

Do końca tego tygodnia zaszczepionych ma być 250 tys. osób. Aby przyspieszyć szczepienia, w 6 miastach w Polsce w szpitalach tymczasowych powstaną dodatkowe punkty szczepień dla pracowników medycznych.

– W dodatkowych punktach szczepień będą szczepieni wyłącznie pracownicy medyczni, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Chcemy, żeby osoby, które są w największy sposób zaangażowane w walkę z pandemią i Narodowy Program Szczepień, jak najszybciej zostały zaszczepione – mówił szef KPRM.

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS-ów.

– Mieszkańcy DPS-ów, całodobowych placówek będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. Przyjadą POZ-ety, które opiekują się danym Domem Opieki Społecznej. Jeżeli nie ma stosownego POZ, ze szpitala węzłowego będzie mobilny punkt szczepień, który zaszczepi pensjonariuszy – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Od 15 stycznia szczepionkę będą mogli przyjąć seniorzy powyżej 80 roku życia. 25 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. Akcja szczepień nabiera tempa.

– Możemy powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że ten tydzień powinien zakończyć się zaszczepieniem 250 tys. osób, bo takie zostały zrealizowane zamówienia na szczepionkę, która trafia do 509 szpitali węzłowych, w których w ciągu 5 dni będzie wykorzystywana na zaszczepienie osób, które zgłosiły chęć – powiedział minister Adam Niedzielski.

Szczepieniom towarzyszy szeroka kampania medialna.

– Co ja tutaj robię? Mówię, że szczepienie, to nie tylko twoja sprawa. To sprawa życia i zdrowia innych. Dla siebie, dla nich – szczepimy się – głosi kampania medialna.

Tymczasem do szpitali zgłasza się coraz więcej osób chętnych, aby się zaszczepić.

– Jeszcze w tym tygodniu osiągniemy liczbę ponad 400 osób wyszczepionych. Są to głównie medycy i pracownicy naszego szpitala. To także osoby z tzw. grupy zero. Cieszy nas, że systematycznie rośnie zainteresowanie szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2 na terenie powiatu opolskiego – podsumował Konrad Sawicki, wiceprezes Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim.

Na szczepienie można się umówić przez internet lub zadzwonić do swojej przychodni albo na numer 989, pod którym konsultant zapisze na szczepienie w danym terminie i we wskazanym punkcie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl