fot. flickr.com

Deszczowo w całej Polsce

Jak informuje IMGW, nad Europą będą dominowały niże z ośrodkami nad Morzem Norweskim, Bałtykiem i Morzem Śródziemnym, jedynie zachodnia i południowo-zachodnia część kontynentu pozostanie w zasięgu wyżu znad Atlantyku.

Polska znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu znad Morza Bałtyckiego. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Początkowo napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, po południu, za frontem chłodnym zacznie napływać chłodne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa.

We wtorek zachmurzenie duże, większe przejaśnienia początkowo na południu Polski. Od północy kraju stopniowo przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu, które okresami będą miały umiarkowane natężenie. Prognozowana wysokość opadów w północnej połowie Polski miejscami od 10 mm do 20 mm, na Pomorzu lokalnie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 5 st., 6 st. na Podhalu i Suwalszczyźnie do 12 st. miejscami na północnym zachodzie oraz wybrzeżu. Wiatr na przeważającym obszarze umiarkowany, po południu wzmagający się do okresami dość silnego, w porywach do 70 km/h na południu i wschodzie oraz 80 km/h miejscami na pozostałym obszarze, południowo-zachodni i zachodni. Na wybrzeżu wiatr okresami silny i bardzo silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 120 km/h, zachodni i północno-zachodni.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na północy, północnym wschodzie i wschodzie miejscami przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Prognozowana wysokość opadów deszczu na południu miejscami od 15 mm do 20 mm. W górach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 15 cm. Temperatura minimalna od 3 st. do 7 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu wiatr silny i bardzo silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 140 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP/RIRM

drukuj