fot. pixabay.com

Deszczowo w całej Polsce; możliwe burze

Jak podaje IMGW, Europa północna i północno-zachodnia znajdować się będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem na zachód od Islandii oraz nieco płytszego niżu z ośrodkami nad Skanią oraz Przylądkiem Północnym. Pozostały obszar kontynentu znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia.

Związana z niżem nad Skandynawią zatoka wraz z frontem chłodnym będzie przemieszczać się przez obszar Polski, z zachodu na wschód kraju. Przed frontem, z południowego zachodu, będzie napływać ciepłe powietrze polarne, morskie. Za frontem, z północnego zachodu, napływać będzie chłodniejsza masa powietrza polarnego, morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie spadać.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, jedynie na wschodzie Polski początkowo małe. Postępujące od zachodu kraju opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski, burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19 st. na północnym zachodzie, około 22 st. w centrum, do 25 st. na południowym wschodzie, na wybrzeżu od 17 st. do 19 st. Wiatr we wschodniej połowie kraju słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, stopniowo skręcający na kierunki zachodnie. W zachodniej połowie wiatr wzmagać się będzie do umiarkowanego, okresami dość silnego, w porywach do 60 km/h, z zachodu. W rejonie burz i na zachodnim wybrzeżu porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym, na południu i w centrum początkowo lokalnie burze. Prognozowana suma opadów do 20 mm na północnym wschodzie. Temperatura minimalna od 10 st. do 13 st., na wybrzeżu od 13 st. do 15 st., w dolinach górskich od 7 st. do 10 st. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich, jedynie na północnym wschodzie słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj