fot. PAP/EPA

Departament Skarbu USA: Rosja próbuje poprzez Turcję obejść zachodnie sankcje

Wiceminister skarbu USA, Wally Adeyemo, powiedział w sobotę w rozmowie ze swym tureckim odpowiednikiem, Yunusem Elitasem, że rosyjscy obywatele i podmioty gospodarcze próbują wykorzystać Turcję do ominięcia zachodnich sankcji nałożonych w związku z agresją Moskwy na Ukrainę – poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat amerykańskiego resortu.

W rozmowie telefonicznej politycy omówili również bieżące wysiłki w celu wdrożenia i egzekwowania sankcji przeciwko Rosji – zaznaczyło ministerstwo.

Jak pisze francuski dziennik „Le Monde”, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Turcja przyciąga coraz więcej Rosjan szukających możliwości inwestowania i są oni obecnie numerem jeden wśród zagranicznych nabywców nieruchomości w tym kraju. Według danych tureckiej agencji statystycznej, cytowanej przez gazetę, prawie 5000 Rosjan kupiło nieruchomości w Turcji w okresie od lutego do czerwca 2022 roku, w tym 1275 w samym czerwcu.

Jak wyjaśnia „Le Monde”, każdy obcokrajowiec, który inwestuje lub kupuje w Turcji nieruchomość wartą więcej niż 400 000 dolarów, otrzymuje w zamian tureckie obywatelstwo, jest to więc łatwy sposób dla inwestorów, aby przenieść swoją działalność z obłożonej sankcjami Rosji do Turcji, która jest podłączona do globalnego systemu finansowego.

W przeciwieństwie do swoich zachodnich sojuszników Ankara, która jest uzależniona od Kremla w kwestii dostaw energii, nie stosuje sankcji nałożonych na Rosję – pisze „Le Monde”.

Handel jest kontynuowany, a gaz płynie przez rurociągi TurkStream i Blue Stream. Linie lotnicze Turkish Airlines obsługują liczne połączenie z Rosji, a jachty kilku rosyjskich oligarchów kotwiczą w tureckich portach śródziemnomorskich.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl