fot. flickr.com

Delikatne ochłodzenie, choć nadal na „plusie”

Jak informuje IMGW, od Półwyspu Iberyjskiego przez Europę środkową po częściowo też wschodnią pogodę będzie kształtował klin Wyżu Azorskiego. Pozostała część kontynentu będzie w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska znajdzie się pod wpływem wspomnianego klina wysokiego ciśnienia. Nad ranem z północnego wschodu będzie napływało chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, które po południu stopniowo od zachodu zacznie być zastępowane przez cieplejszą masę powietrza polarnego morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadało.

W sobotę na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo na południowym wschodzie duże i tam zanikające opady śniegu. Na pozostałym terenie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W zachodniej i południowej Polsce miejscami opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a na pojezierzach pomorskich i w górach słabe opady śniegu. Początkowo na północy kraju mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od -1 st., 1 st. na wschodzie do 6 st., 7 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, tylko na krańcach wschodnich umiarkowane. Z zachodu ku centrum kraju będzie się nasuwała strefa słabych opadów deszczu, a na pojezierzach pomorskich również deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu. Temperatura minimalna od -5 st., -3 st. na wschodzie, od -2 st. do 0 st. w centrum, do 2 st., 3 st. na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4 st., 6 st. na północnym wschodzie do 12 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, wysoko w górach w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna około 2 st. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, wieczorem z kierunków południowych, okresami zmienny. W nocy zachmurzenie duże i możliwe większe przejaśnienia. Temperatura minimalna około -1 st. wystąpi w pierwszej połowie nocy, później stopniowy wzrost temperatury o około 3 st. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni.

W niedzielę w stolicy zachmurzenie duże. Okresami, głównie po południu, opady deszczu. Temperatura maksymalna około 7 st. Wiatr słaby wzmagający się do umiarkowanego, po południu porywisty, południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj