fot. pixabay.com

Decyzje ws. wakacji kredytowych

Prezydent Andrzej Duda deklaruje swoje poparcie dla wakacji kredytowych. Mówił o tym w trakcie spotkania z mieszkańcami powiatu lipskiego. Jutro zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Dziesiąta podwyżka stóp procentowych będzie oznaczała kolejny wzrost rat kredytów. Na decyzję Rady mogą jeszcze wpłynąć niepokojące dane z polskiego przemysłu.

W czerwcu inflacja w Polsce wyniosła 15,6 procent. Wobec wzrostu cen działania rządu są nakierowane na pomoc dla grup najbardziej wrażliwych społecznie. Stąd czternasta emerytura, obniżka PIT-u, czy wreszcie – utrzymywanie tarczy antyinflacyjnej.

To są działania rządu w sprawie łagodzenia skutków inflacyjnych – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Wobec wysokich cen, Rada Polityki Pieniężnej dziewięć razy podniosła już stopy procentowe. Jutro kolejne posiedzenie. Rynek spodziewa się podwyżki. Nawet o 75, jeśli nie o 100 punktów bazowych. Członków Rady może niepokoić za to jeden ze wskaźników, który obrazuje kondycję polskiego przemysłu. Zwraca na niego uwagę główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak i przekonuje, że już podwyżka o 50 punktów bazowych byłaby bardzo odważna. Rząd odczytuje zacieśnianie polityki pieniężnej jako główne narzędzie walki z inflacją. Dr Grzegorz Piątkowski mówi jednak, że to narzędzie jest dziś stosowane w sposób nieumiejętny.

Zdecydowanie zbyt późne podnoszenie stóp procentowych, a teraz zupełnie bezzasadne podnoszenie stóp procentowych, podczas gdy zupełnie innymi mechanizmami należałoby zwalczać inflację – wskazuje dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, politolog.

M.in. poprzez przekonanie Polaków do oszczędzania. Tutaj jednak musi pojawić się odpowiednia oferta. A ta – w ocenie prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego – na razie jest niewystarczająca. W Białymstoku lider obozu rządzącego tłumaczył, że banki wciąż zrobiły za mało dla oprocentowania lokat i depozytów.

Albo oni sami pójdą po rozum do głowy i radykalnie podwyższą procenty od wkładów, od depozytów albo będziemy musieli obłożyć podatkiem te zyski, i koniec – zauważa Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

To wyraźny sygnał w stronę banków; presja zwiększona o procedowaną ustawę o wakacjach kredytowych. Jej koszt rząd chce przerzucić w całości na banki. Kredytobiorca ma mieć możliwość niezapłacenia raty cztery razy w tym i cztery razy w kolejnym roku.

Zakładam, że w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku – zaznacza Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Pojawia się pytanie, czy takie regulacje o powszechnych wakacjach kredytowych zaakceptuje prezydent Andrzej Duda. Prezes Narodowego Banku Polskiego, który od głowy państwa właśnie otrzymał szansę na drugą kadencję  – jak wynika z przekazów medialnych – kręci głową, gdy mowa jest o wakacjach dla wszystkich. Sam prezydent chce dokładnie przyjrzeć się projektowi, w sprawie którego niebawem będzie musiał podjąć decyzję.

Uważam, że dla wielu rodzin to jest dzisiaj ogromny problem. Te kilka miesięcy, gdy nie będą musieli spłacać kredytu być może będzie dla nich ratunkiem – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

Niestety inflacja i co za tym idzie raty kredytów związane ze stopami procentowymi osiągnęły taki poziom, że istnieje ryzyko utraty mieszkań, istnieje ryzyko zapaści na rynku mieszkaniowym – zauważa dr Grzegorz Piątkowski.

Już teraz WIBOR 3-miesięczny przekroczył 7 procent. WIBOR 6-miesięczny zbliża się do 7,5 procent. W oparciu o te wskaźniki najczęściej zawierane są umowy kredytowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl