Decyzja w sprawie podziału Mazowsza – możliwa w najbliższych dniach

W najbliższych dniach może zapaść decyzja w sprawie podziału Mazowsza. Tak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Równocześnie zaznaczył, że jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła; taki projekt nie trafił też do Sejmu.

Z kolei w ubiegłym tygodniu poseł PiS-u Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego tej partii, mówił, że stosowne przepisy są przygotowane i czekają na decyzję polityczną.

Według medialnych informacji projekt zakłada utworzenie nowego województwa składającego się z Warszawy oraz przylegających do niej powiatów, czyli tzw. obwarzanek. Zmiany mają być uzasadniane m.in. względami ekonomicznymi.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Krzysztof Sobolewski zaznaczył, że są doprecyzowywane szczegóły projektu.

– To byłaby duża operacja, zarówno logistyczna, ale też i dotycząca spraw związanych z funkcjonowaniem samorządu na poziomie Mazowsza, Warszawy, „obwarzanka”. Jesteśmy w trakcie tworzenia takiej ustawy, natomiast nie ma jeszcze decyzji politycznej co do daty, kiedy zostałaby złożona do laski marszałkowskiej – podkreślił Krzysztof Sobolewski.    

Pomysł o podziale Mazowsza krytykują KO i PSL. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik ocenił tę koncepcję jako nieracjonalną i szkodliwą.

RIRM

drukuj