Debata ws. katastrofy smoleńskiej na przełomie roku?

Debata ws. katastrofy smoleńskiej z udziałem ekspertów mogłaby się odbyć za kilka miesięcy, najwcześniej na przełomie roku – powiedział prezes Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Michał Kleiber wezwał do eksperckiej debaty przedstawicieli zespołów, kierowanych przez Macieja Laska i Antoniego Macierewicza. Jak mówił, taka debata na pewno nie zakończy się uzgodnieniem stanowiska, jednak wyraził przekonanie, że mogłaby się zakończyć „uzgodnieniem wielu kwestii szczegółowych”. Nazwał to protokołem rozbieżności.

„Nie musimy mieć jednakowych poglądów, ale musimy potrafić ze sobą rozmawiać, uzgadniać ze sobą pewne najważniejsze rzeczy” – zaznaczył prof. Kleiber. Opowiedział się za tym, aby konferencja była transmitowana przez internet, a na sali nie było mediów, jedynie paneliści, co jest typowe dla konferencji naukowych.

Wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, poseł Stanisław Piotrowicz mówi, że parlamentarny zespół cały czas jest gotowy, by wziąć udział w debacie. Poseł przypomniał, że eksperci zespołu już wcześniej brali udział w konferencjach dot. katastrofy smoleńskiej, organizowanych przez środowiska naukowe.

Zarówno wtedy, jak i obecnie widoczny jest strach drugiej strony, czyli ekspertów komisji rządowych – zauważa poseł.

– Widzimy przerażenie w ekipie Macieja Laska – najwyraźniej obawiają się konfrontacji i zaczynają piętrzyć się rozmaite trudności. Obserwujemy, że po propozycji prof. Kleibera wywierane są naciski ze strony rządowej na ekspertów komisji Antoniego Macierewicza. W szczególności – jak sądzę – pod tą presją padły wypowiedzi i stanowiska ze strony rektora AGH, wypowiedzi rektora Politechniki Warszawskiej; widzimy też wypowiedzi minister Kudryckiej, a więc chodzi tu o zastraszenie środowiska polskich naukowców, ażeby nie wdawali się w tę debatę, ażeby nie wypowiadali własnych poglądów nt. przyczyn tej katastrofy – stwierdza poseł Piotrowicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl