Debata o tragedii smoleńskiej

Wypowiedź dla Radia Maryja ministra Antoniego Macierewicza, przewodniczącego parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Dziś odbyła sie ekshumacja ciała pana prezydenta Kaczorowskiego, równolegle jeszcze jednej osoby. Są podejrzenia, że doszło do pomylenia pochówku pana prezydenta. W najbliższej przyszłości będą jeszcze cztery inne ekshumacje. To wszystko świadczy o zupełnie niebywałym zamęcie, bałaganie i przede wszystkim nieodpowiedzialności w działaniu prokuratury i organów państwa.


Pobierz Pobierz

W kwietniu 2010 roku prokuratura nie dopełniła obowiązków związanych z uczestniczeniem w sekcji zwłok związanych z identyfikacją ciał.  Nie dopilnowano, aby ciała były w godny sposób pochowane. Trudno zrozumieć jak do tego mogło dojść. Czy to są tylko pomyłki, czy też ze strony rosyjskiej mamy do czynienia z jakimiś innymi intencjami i dążeniami.

To wszystko będzie można rozstrzygnąć wtedy kiedy ekshumacje wykażą co naprawdę się stało. Najgorsze w tym wszystkim – poza straszliwym bólem rodziny i zamętem – jest także to, iż oznacza to że w istocie prokuratura nie badała przyczyn tragedii smoleńskiej.

Nie uznała nawet za stosowne sprawdzić, jaka była przyczyna zgonu tych którzy tam polegli. Oznacza to, że inny organ prokuratury powinien się zająć tymi badaniami. Trudno żeby badała ta sama jednostka, która w tak zasadniczy sposób nie dopełniła obowiązków.

Obawiam się, że równie podobne inne wielkie nieprawidłowości mogą się pojawić jeszcze w najbliższym czasie. Jesteśmy tego świadkami na skutek kolejnych sensacji dotyczących zdjęć, jakie się pokazuje. Jesteśmy wszyscy poddani olbrzymiej presji ze strony rosyjskiej, która otrzymawszy wszystkie dowody i pełną swobodę działania zaskakuje nas co pewien czas różnymi strasznymi informacjami.

Jeszcze raz powtarzam prokuratura powinna przestać zajmować się dramatem smoleńskim. Powinien zostać wyznaczony do tego celu inny specjalny zespół prokuratorów. To niebywale cyniczna wypowiedź i jestem zszokowany, ze pan Protasiewicz uznał za stosowne sformułować taką opinię.

Nie ma słów potępienia dla takiego zachowania. Oglądanie tych zdjęć zwłaszcza niektórych jest rzeczą , która powinna być ostania jaką bym komukolwiek radził. Obowiązkiem państwa które dysponowało wszystkimi narzędziami identyfikacji –  przypomnijmy pobierane były próbki , badania DNA – dopilnowania, by takich pomyłek nie było.

Na poniedziałek i wtorek zaplanowano dwie kolejne sesje konferencji z naukowcami polskimi, ze Stanów Zjednoczonych a także z innych krajów z całego świata którzy zjeżdżają się do Warszawy. Niektórzy będą bezpośrednio, osobiście inni za pomocą łączy telewizyjnych.

Przybędą, żeby dyskutować na temat tragedii smoleńskiej, na temat jej naukowych i technicznych aspektów. Będzie kilkadziesiąt referatów. Kilkanaście zostanie wygłoszonych bezpośrednio we wtorek. Będzie to spotkanie otwarte dla studentów (rodzaj seminarium). Będzie ono także otwarte dla wszystkich mediów.

 Po referatach będzie można zadać pytania, dyskutować, obejrzeć prezentację które naukowcy przywieźli i zapoznać się ze szczegółami analiz wskazujących na to, co zdarzyło się  w ostatnich sekundach . Większość tych referatów będzie poświęcona pokazaniu jakie były prawdziwe przyczyny tragedii smoleńskiej .

Drugi dzień otwarty dla opinii publicznej i publiczności  dla innych naukowców, studentów i mediów odbędzie się na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego o godzinie 12.00 na ulicy Wójcickiego w Auli Wielkiej.

Wypowiedź dla Radia Maryja ministra Antoniego Macierewicza.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl