fot. https://twitter.com/prezydentpl

Debata nad finansowaniem rolnictwa i obszarów wiejskich. J. K. Ardanowski: Środki na inwestycje są żenująco niskie

W Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja poświęcona finansowaniu rolnictwa i obszarów wiejskich. Środki na inwestycje w gospodarstwach rolnych oraz rozwój obszarów wiejskich są żenująco niskie – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1384951401378455562

Rolnictwo odgrywa ważną rolę ekonomiczną – zaznaczył były minister rolnictwa.

– Obszary wiejskie, w szczególności rolnictwo, są bardzo ważnym elementem gospodarki. Zarówno troska o tereny – 93 proc. Polski to są tereny wiejskie, a na obszarach wiejskich mieszka 40 proc. społeczeństwa – jak i bezpieczeństwo żywnościowe, które zabezpiecza polskie rolnictwo – wskazywał Jan Krzysztof Ardanowski.

To także duży eksport – dodał szef Rady ds. Rolnictwa przy prezydencie. Dlatego tak ważne dla tego sektora gospodarki jest odpowiednie finansowanie.

– Często jest to wzajemne unikanie odpowiedzialności i przesuwanie finansowania. Twierdzenie, że ono będzie zawarte w innych programach – mówił były minister rolnictwa.

Według zapowiedzi środki mają być zagospodarowane z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, Krajowego Planu Odbudowy, a także europejskiego Funduszu Odbudowy. Wciąż jednak nieznana jest dokładna kwota. Chcemy, by wieś nie była wykluczona z procesów rozwojowych – apelował Jan Krzysztof Ardanowski.

– Rada wspiera ministra rolnictwa w staraniach o środki dla obszarów wiejskich, bo przecież jeśli teraz środki nie zostaną zapisane i uzgodnione z Komisją Europejską, to zapomnijmy o rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe lata – wyjaśnił szef Rady ds. Rolnictwa.

Trudno sprostać oczekiwaniom konsumentów i założeniom Zielonego Ładu bez środków na inwestycje w rolnictwie i na obszarach wiejskich – tłumaczył były minister.

TV Trwam News

drukuj