fot. flickr

Dania: rząd zezwolił na ponowną hodowlę norek po ich wybiciu z powodu koronawirusa

Rząd Danii poinformował w piątek o zniesieniu zakazu hodowli norek od 1 stycznia 2023 roku. Z powodu zagrożenia nowymi mutacjami koronawirusa zamknięto wszystkie fermy w tym kraju, wybijając 15 mln sztuk zwierząt futerkowych.

Według ministra żywności, rolnictwa oraz rybołówstwa, Rasmusa Prehna, „wznowienie hodowli jest możliwe po pozytywnej ocenie władz weterynaryjnych oraz sanitarnych”.

„Jednocześnie wprowadzimy szereg środków zapobiegających zakażeniom w stadach norek w trosce o zdrowie publiczne” – podkreślił Rasmus Prehn.

Do obowiązków hodowców będzie należało m.in. testowanie norek oraz pracujących na fermach osób na COVID-19. Zaostrzone środki higieny to konieczność zmiany ubrań oraz branie prysznica. Wiosną 2023 roku działania te mają zostać poddane ocenie.

Decyzja premier Danii, Mette Frederiksen, z listopada 2020 roku o konieczności wybicia wszystkich norek nie miała podstaw prawnych. Z tego powodu do dymisji podał się ówczesny minister rolnictwa, Mogens Jensen.

Opublikowany w czerwcu tego roku raport parlamentarnej komisji śledczej wykazał, że szefowa rządu „działała nagannie”.

Państwo hodowcom za poniesione straty wypłaciło odszkodowania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl