fot. pixabay.com

Dania przedłużyła wstrzymanie szczepionki AstraZeneca do połowy kwietnia

Władze Danii poinformowały o przedłużeniu wstrzymania stosowania szczepionki AstraZeneca do połowy kwietnia w związku z koniecznością kontynuowania badań nad jej ewentualnymi skutkami ubocznymi.

„Szczepionka AstraZeneca pozostaje skuteczna i bezpieczna. Nie możemy jednak wykluczyć, że istnieje związek między szczepionką a bardzo rzadkimi przypadkami niskiego poziomu płytek krwi oraz zakrzepami krwi” – tłumaczyła Tanja Lund Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

Według Tanji Lund Erichsen „duńskie władze zdrowotne muszą dowiedzieć się, jakie mechanizmy odpowiadają za występowanie rzadkich objawów chorobowych”.

„Kiedy się tego dowiemy, będziemy mogli określić, czy istnieją specjalne grupy osób, którym szczepionka nie powinna być podawana” – podkreśliła.

Soeren Brostroem, dyrektor duńskiej Krajowej Rady ds. Zdrowia dodał, że w Danii „cały czas trwają badania skutków ubocznych preparatu AstraZeneca”.

„Analizujemy dotychczasowe przypadki, jak i nowe. Jeśli wcześniej otrzymamy wyniki, przywrócimy szczepienia AstraZeneką przed 18 kwietnia” – stwierdził.

Do tej pory do Duńskiej Agencji Leków napłynęło 20 tys. zgłoszeń skutków ubocznych od osób zaszczepionych AstraZeneką. Jak przekazano, w zdecydowanej większości były to łagodne objawy.

W Danii preparat AstraZeneca przestał być stosowany 11 marca po śmierci 60-letniej kobiety, która przyjęła szczepionkę. 20 marca do szpitala z objawami zakrzepicy przyjętych zostało dwóch zaszczepionych AstraZeneką pracowników służby zdrowia, jeden z nich zmarł. W przypadku tej osoby wystąpiły podobne objawy, jak u 60-letniej kobiety.

Pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjęło w Danii prawie 150 tys. osób, a drugą 583 osoby.

Według duńskich władz zdrowotnych osoby, które zostały zaszczepione wstrzymanym preparatem pierwszy raz, będą musiały poczekać na drugą dawkę. Wszystkie rezerwacje na przyjęcie pierwszej dawki zostały anulowane. Jak podkreślono, przerwa może wpłynąć na opóźnienie szczepień i przesunięcie terminu otwarcia społeczeństwa.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl