D. Trump: NATO nie jest już przestarzałe

Podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydent USA Donald Trump powiedział, że w przeciwieństwie do stanowiska wyrażanego podczas kampanii wyborczej, nie uważa już Sojuszu Północnoatlantyckiego za „przestarzały”.

Do zmiany zdania – jak wyjaśnił prezydent Stanów Zjednoczonych – przyczyniło się zwiększenie przez NATO swej roli w walce z terroryzmem.

Podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO, Donald Trump wyraził nadzieję, że siły Sojuszu Północnoatlantyckiego pomogą armii irackiej w walce z tzw. Państwem Islamskim i w walce z terroryzmem w Afganistanie. Prezydent powtórzył za sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że stosunki Waszyngtonu z Moskwą osiągnęły obecnie „najniższy punkt w historii”.

– Byłoby wspaniale, gdyby zarówno NATO, jak i nasz kraj mogły się porozumieć z Rosją. Teraz w ogóle nie możemy się dogadać z Rosją. Nasze relacje osiągnęły najniższy punkt w historii. Ta sytuacja narastała już przez pewien czas. Zobaczymy, co się wydarzy. Wiadome jest, że Putin jest liderem Rosji, a Rosja jest silnym krajem. My również jesteśmy bardzo silnym krajem – mówił Donald Trump.

Amerykański prezydent bardzo dobrze ocenił podczas konferencji prasowej rozmowy Rexa Tillersona w Moskwie. Ciekawy jest dalszego rozwoju sytuacji.

– Byłoby fantastycznie, gdyby w przyszłości nasze stosunki z Putinem się poprawiły. Może się tak zdarzyć, choć może się również stać całkiem odwrotnie – wskazał prezydent USA.

Trump przeciwstawił też swą ocenę kontaktów z Putinem, „którego nie zna”, z doskonałym – jego zdaniem – relacjom z prezydentem Chin.

– Prezydent Xi chce zrobić coś dobrego. Uzyskaliśmy z Chinami dobrą przyczepność. Rozmawialiśmy na temat wielu różnych rzeczy, także o zaangażowaniu Chin w pomoc w Korei Północnej – podkreślił Trump.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który podobnie jak prezydent Trump bardzo dobrze ocenił spotkanie w Białym Domu, zwrócił uwagę, że NATO dokonuje obecnie największego w swej historii wzmocnienia sił na wschodnich rubieżach Sojuszu, w państwach bałtyckich i w Polsce. Stoltenberg przyznał, że jednym z głównych tematów rozmów było zapewnienie, że państwa członkowskie NATO będą w równym stopniu łożyć na wspólną obronę.

Dr Leszek Pietrzak, ekspert ds. bezpieczeństwa, przypomina, że do tej pory nie wszystkie państwa Sojuszu wydawały na zbrojenia minimum określone w umowach członkowskich. Trump będzie chciał to wyegzekwować.

– Z perspektywy kilku miesięcy urzędowania Donalda Trumpa możemy powiedzieć tak, że na pewno jego polityka wobec NATO ulegnie zmianie. To znaczy przede wszystkim inaczej rozłożone są akcenty finansowania istnienia NATO. Myślę, że Donald Trump będzie bardziej domagał się od europejskich członków paktu tego, żeby ponosili koszty utrzymania NATO takie, jakie wynikają z umów członkowskich, czyli te słynne 2 proc. swojego PKB, które mają być przeznaczane na zbrojenia, na przygotowanie wojsk w ramach sojuszu. Jak wiemy kraje zachodnie, m.in. Niemcy, nie wydawały takich kwot – wskazuje ekspert.

W opinii amerykańskich mediów spotkanie prezydenta Trumpa z sekretarzem generalnym NATO było komentarzem do zakończonych w środę moskiewskich spotkań amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona i uwerturą do majowego spotkania przywódców państw członkowskich NATO w Brukseli.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl