fot. PAP/Andrzej Grygiel

D. Kolorz: Nierealne podpisanie umowy społecznej dla górnictwa przed końcem marca

Przed końcem marca nie uda się podpisać umowy społecznej określającej szczegóły wygaszania kopalń i transformacji Śląska – ocenił w środę Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Toczące się w tej sprawie negocjacje prawdopodobnie przedłużą się z powodu pandemii COVID-19.

Wcześniej zarówno przedstawiciele strony związkowej, jak i rządowej deklarowali chęć zakończenia rozmów i podpisania umowy społecznej przed końcem marca, by jak najszybciej można było złożyć wniosek dotyczący prenotyfikacji programu dla górnictwa w Komisji Europejskiej. W środę Dominik Kolorz przyznał, że marcowy termin jest obecnie nierealny. Możliwe, że rozmowy zostaną wznowione dopiero po świętach Wielkiej Nocy.

W czwartek związkowcy mają otrzymać stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawach stanowiących rozbieżności w rozmowach o umowie społecznej.

„Będziemy musieli przeanalizować propozycje i wypracować wobec nich swoje stanowisko, co potrwa prawdopodobnie do poniedziałku. Natomiast trzeba pamiętać, że wiele wskazuje na to, iż od przyszłego tygodnia będziemy funkcjonować w warunkach pełnego lockdownu, więc spotkanie i kontynuacja negocjacji w dotychczasowej formule wydają się mało prawdopodobne” – powiedział Dominik Kolorz.

Koronawirus dotknął także uczestników toczących się rozmów. Według nieoficjalnych informacji obecnie zakażonych jest trzech związkowców uczestniczących w negocjacjach umowy społecznej.

W ocenie szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” raczej nie będzie możliwe zakończenie negocjacji w formule online. Dominik Kolorz nie wykluczył, że strony mogą spotkać się w przyszłym tygodniu w formie wideokonferencji, jednak wypracowanie i parafowanie ewentualnego porozumienia musiałoby nastąpić później – prawdopodobnie dopiero po świętach Wielkiej Nocy.

W miniony piątek, po blisko 15-godzinnych negocjacjach, wiceszef MAP Artur Soboń informował, że pozostające do uzgodnienia punkty sporne to indeksacja wynagrodzeń oraz sposób gwarancji zatrudnienia. Rozmowy przerwano, by resort aktywów przygotował stanowisko wobec związkowych postulatów w tym zakresie. Związkowcy i zarządy górniczych spółek mają otrzymać je w czwartek.

Jeszcze we wtorek Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności”, oceniał, że termin podpisania umowy społecznej przed końcem marca jest realny. Jak mówił, oprócz gwarancji zatrudnienia i indeksacji płac pracowników kopalń, punktem spornym pozostaje także definicja „zdarzeń nadzwyczajnych”, pozwalających np. zamknąć kopalnię wcześniej, niż planowano.

Wśród obszarów umowy społecznej, w której udało się już osiągnąć porozumienie, są m.in. rozdziały dotyczące inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, transformacji gospodarczej Górnego Śląska oraz systemu osłon socjalnych dla pracowników odchodzących z kopalń.

Umowa społeczna ma być rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia zawartego przez górnicze związki z przedstawicielami rządu 25 września ubiegłego roku. Nakreślono wówczas horyzont działania polskich kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku – w tym czasie zamykane stopniowo kopalnie miałyby być subsydiowane przez państwo, co wymaga zgody Komisji Europejskiej. Wiceminister Artur Soboń zapowiadał wcześniej, że pod koniec marca strona polska chciałaby złożyć w KE wniosek prenotyfikacyjny ws. programu dla górnictwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl