Czy w Gnieźnie zostanie wybudowana geotermia?

Po ogromnym sukcesie geotermii toruńskiej tą samą drogą chcą podążać inne miasta. W Wielkopolsce do takiego kroku przymierzają się m.in. Konin, Koło czy Gniezno. Według Pawła Kamińskiego, kandydata PiS na prezydenta Gniezna, wybudowanie geotermii w pierwszej stolicy Polski zmniejszyłoby rachunki za prąd Gnieźnian aż o 40 proc.

Toruńska geotermia. Ogromny sukces w skali międzynarodowej. Z jednego otworu wydobywczego w ciągu jednej godziny można uzyskać nawet 1050 metrów sześciennych wody o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. W ślady Torunia chce iść coraz więcej polskich miast, m.in. Gniezno.

– Gniezno ma takie zasoby geotermalne, że można ze spokojem to ciepło wykorzystać do ogrzania całego miasta – powiedział Paweł Kamiński, kandydat PiS na prezydenta Gniezna.

Jak dodaje, w pierwszej stolicy Polski na głębokości 2500 metrów temperatura wody przekracza 90 stopni Celsjusza. Patrząc na przykład geotermii podhalańskiej taka inwestycja zmniejszyłaby rachunki za prąd Gnieźnian, co najmniej o 40 procent.

– To ciepło sprzedawane przez geotermię podhalańską jest dwa razy tańsze od ciepła, które w Gnieźnie pochodzi z miału węglowego – podkreślił Paweł Kamiński.

Zdaniem ekspertów koszty dobrze zaprojektowanej elektrociepłowni geotermalnej mogą się zwrócić już po dwóch latach. Energia geotermalna i odnawialne źródła energii nie są dla nas alternatywą a koniecznością, przyznaje Magdalena Musiałowicz ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

– Zastosowanie ich wynika z przepisów prawa. Z tego, że Polska należy do Unii Europejskiej oraz polityka energetyczna Polski do roku 2030 zobowiązuje nas, żebyśmy stosowali odnawialne źródła energii w 20 procentach – zaznaczyła Magdalena Musiałowicz ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

W Gnieźnie o geotermii dyskutuje się już od kilku lat. Pierwsze sympozjum w tej sprawie odbyło się w 2009 r.

– Te wody, nad którymi leży Gniezno, należą do najbardziej wydajnych w Europie. Temperatura przekracza 90 stopni. Poza tym, te źródła znajdują się nawet bliżej powierzchni ziemi niż toruńskie – wskazał Edmund Zdanowski, publicysta z Gniezna.

Taka inwestycja spowodowałaby wyższe zyski z turystyki. Wraz z geotermią powstałyby baseny termalne, dzięki którym turyści chętniej odwiedzaliby pierwszą stolicę Polski.

– Niech oni przyjeżdżają zwiedzać katedrę, ale niech zostaną na drugi dzień i skorzystają z basenów termalnych – powiedział Paweł Kamiński.

W Wielkopolsce geotermię chce budować także Koło i Konin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl