fot. flickr.com

Czy będą zmiany w projekcie ustawy o likwidacji BTE?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w projekcie ustawy likwidującej Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Chodzi o kwestię kosztów sądowych. Dokument jest na etapie prac w Senacie. W myśl ustawy, banki, by dochodzić swoich praw wobec klientów, będą musiały korzystać z pełnej drogi sądowej.

Niekorzystną poprawkę na etapie prac w Sejmie wprowadziła poseł PSL-u Genowefa Tokarska. Resort sprawiedliwości proponuje, aby limity kosztów sądowych w sprawie o roszczenia bankowe dotyczyły tylko relacji banków z konsumentami, a nie wszystkich transakcji międzybankowych.

Senator Grzegorz Bierecki przyznaje, że poprawka Ministerstwa Sprawiedliwości idzie w dobrym kierunku. Polityk obawia się jednak, że może ona zablokować prace nad ustawą. 

– Jest bardzo silny lobbing, aby potraktować te regulacje w podobny sposób, jak potraktowano ustawę o pomocy dla osób, które zaciągały kredyty we frankach, czyli aby po prostu skorzystać z luki, że Sejm nie ma terminu na rozpatrzenie poprawek Senatu i w tej kadencji tego nie dokończy. Wtedy, w związku z zasadą dyskontynuacji, projekt upadnie. Będziemy musieli do tego wrócić zaraz na początku nowej kadencji – zauważa senator.

W kwietniu br. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował konstytucyjność BTE. Trybunał uzasadniał, że uprawnienie banków do wystawiania BTE narusza zasadę równego traktowania.

RIRM

drukuj