fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Rozmowa ws. sądownictwa z udziałem prezydenta i opozycji była znakomita, bo bez udziału kamer

Była to o tyle lepsza rozmowa, że nie było tam kamer i nie było przekrzykiwania się. Była możliwość spojrzenia sobie w oczy i zapytania się, czym jest praworządność, jak należy ją rozumieć, czym jest suwerenność narodu – powiedział w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam poseł PiS prof. Przemysław Czarnek.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że do rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przed Trybunałem Konstytucyjnym nie będzie mianował nowych sędziów [więcej].

– Pan prezydent, zgodnie z konstytucją, nie ma wyznaczonego terminu na odpowiedź na wniosek KRS o powołanie sędziów. Tym terminem staje się 25 lutego, bo to wtedy TK ma zająć stanowisko w sprawie sporu kompetencyjnego. Niczego to nie zmienia, ale jednocześnie jest wyrazem szacunku pana prezydenta do TK. To nie zmienia niczego, bo procedura powołania sędziów zawsze trwała przez krótszy lub dłuższy czas – wskazał prof. Przemysław Czarnek.

Prezydent zorganizował wczoraj rozmowy wszystkich sił w parlamencie, by znaleźć wspólny język w tej sprawie.

– To wojna totalna wywołana przez część sędziów SN i garstkę sędziów z nadzwyczajnej kasty sędziowskiej. Zdecydowana większość sędziów to dobrzy ludzie, którzy chcą sprawiedliwie orzekać. Mają natomiast dość tych krzyków garstki sędziów, którzy – zamiast orzekać – próbują podpalać państwo po to, żeby było tak, jak było – podkreślił poseł PiS.

– Pan prezydent spotkał się z przedstawicielami wszystkich klubów i kół poselskich, również z niektórymi senatorami po to, żeby raz jeszcze (na prośbę opozycji) wysłuchać stanowiska każdego z ugrupowań – dodał.

Gość „Polskiego punktu widzenia” zaznaczył, że – z uwagi na brak kamer podczas spotkania – było ono pozytywne i potrzebne.

– Była to o tyle lepsza rozmowa, że nie było tam kamer i nie było przekrzykiwania się. Była możliwość spojrzenia sobie w oczy i zapytania się, czym jest praworządność, jak należy ją rozumieć, czym jest suwerenność narodu, co wiąże organy władzy publicznej i jakie są podstawy, a w zasadzie brak podstaw prawnych, orzecznictwa SN w najbliższym czasie. Uważam, że z tego punktu widzenia spotkanie było znakomite – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Stanowisko, które zaprezentowała partia rządząca jest jasne: nie będzie żadnego kompromisu w zakresie fundamentalnych reform sądownictwa.

– Wspólnie z marszałkiem Ryszardem Terleckim przedstawiłem stanowisko klubu parlamentarnego PiS. Nie ma żadnej mowy o jakimkolwiek kompromisie, jeśli chodzi o fundament, a fundamentem jest przestrzeganie przepisów prawa w państwie praworządnym. Prawo musi być przestrzegane – zaznaczył polityk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl