Część ciężarówki użytej do zamachu w Berlinie trafi do muzeum?

Niemieckie muzeum historii współczesnej Haus der Geschichte w Bonn rozważa możliwość przyjęcia do swoich zbiorów fragmentu ciężarówki użytej przez Tunezyjczyka Anisa Amriego w grudniowym zamachu w Berlinie, w którym zginęło 12 osób.

„Jest jeszcze za wcześnie na udzielenie ostatecznej odpowiedzi” – powiedział prezes fundacji muzeum Hans Walter Huetter, którego wypowiedź przytoczył w czwartek dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Jak zaznaczył Huetter, przed podjęciem decyzji musi upłynąć trochę czasu. Jego zdaniem cały TIR byłby zbyt duży jak na eksponat. „Chodziłoby raczej o określoną część pojazdu” – wyjaśnił Huetter. „Zamach był wydarzeniem o społecznym znaczeniu i należy do historii Niemiec, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie” – oświadczył prezes fundacji.

Amri wjechał 19 grudnia porwaną polską ciężarówką w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zastrzelił polskiego kierowcę i zabił jedenastu uczestników jarmarku. Ponad 50 osób zostało rannych. Cztery dni później zamachowca zastrzelili niedaleko Mediolanu włoscy policjanci.

Pod koniec grudnia Aldona Lema z Prokuratury Krajowej w Szczecinie poinformowała, że polscy śledczy przygotowali w związku z zamachem kolejne wnioski o pomoc prawną do prokuratur z Niemiec i Włoch. Jeden z wniosków dotyczy m. in. przekazania ciężarówki, którą wykorzystano w zamachu w Berlinie.

Haus der Geschichte w Bonn należy do najważniejszych niemieckich placówek muzealnych. Muzeum istnieje od 1994 roku, powstało z inicjatywy ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla. Wystawa stała muzeum pokazuje historię Niemiec od 1945 roku.

PAP/RIRM

drukuj