Czeka nas cyfryzacja radia

KRRiT podtrzymuje decyzję o rozpoczęciu cyfryzacji radia. Dziś sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji wysłucha informacji nt. tego procesu. Przedstawią je członkowie rządu, UKE i KRRiT.

Proces cyfryzacji rozpoczęło już Polskie Radio.Od października ubiegłego roku sygnał cyfrowy radia mogą odbierać mieszkańcy aglomeracji katowickiej i warszawskiej.

Nadawcy komercyjni wskazują na liczne wątpliwości. Podstawą jest potrzeba wymiany odbiornika. Ceny radia cyfrowego to 150 zł wzwyż. Kontrowersje budzi także kwestia słuchalności radia przez Internet.

Radiocyfrowe jest pod każdym względem lepsze od analogowego –przekonuje natomiast wiceprzewodniczący KRRiT Witold Graboś. W odpowiedzi na argumenty przeciwników cyfryzacji radia, wiceprzewodniczący mówi, że słuchanie radia w sieci nie jest bezpłatne, bo użytkownik płaci za dostęp do Internetu. Graboś podkreślił, że wskazanie terminu wyłączenia sygnału analogowego zależy od efektów cyfryzacji.

Członek sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, poseł Elżbieta Kruk przypomina, że KRRiT dotychczas prezentowała sceptyczny stosunek do procesu cyfryzacji radiofonii.

– Posłowie i przewodnicząca komisji, również my – mieliśmy wiele wątpliwości. Zostały zamówione analizy w tej sprawie, o czym KRRiT wie, więc będziemy jeszcze tę dyskusję kontynuowali. Nie rozumiem zmiany zdania, opinii nt. cyfryzacji i tego, że już teraz taką decyzję i taką opinię Krajowa Rada przedstawiła, przed zakończeniem debaty, którą prowadzimy w tej sprawie – mówi Elżbieta Kruk.

Radio cyfrowe jest lepsze od analogowego, ale warto się zastanowić, komu proces cyfryzacji w Polsce przyniesie najwięcej korzyści– dodaje poseł.

– Dziś jesteśmy w erze Internetu. Słuchacze przerzucają się nie na radio cyfrowe, ale na słuchanie radia w internecie. Wykonano w Polsce badania – ponad 60 proc. słuchaczy nie jest zainteresowanych zakupem radia cyfrowego i odbiorem cyfrowym. Zatem te działania, które podjęło radio publiczne, nie wiem, co mają na celu. Nadawanie, które rozpocznie radio za miliony złotych z abonamentu, którego przecież tak mało jest w tak złej sytuacji finansowej, nie pozwalającej radiu publicznemu na realizowanie misji publicznej, to działanie może służyć tylko jednemu – zarobi na tym tylko ten podmiot, który będzie nadawał, czyli emiter.

Krajowa Rada przyjęła harmonogram cyfryzacji Polskiego Radia w czerwcu ubiegłego roku. Do kwietnia 2015 r. sygnał cyfrowy radia ma docierać do 55 proc. ludności naszego kraju.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl