fot. pixabay.com

Czechy: po ulewnych deszczach ryzyko powodzi w Pradze

Utrzymująca się deszczowa pogoda zmusiła władze Pragi do zamknięcia w piątek bulwarów wzdłuż Wełtawy, zasunięte będą specjalne przeciwpowodziowe wrota do niewielkiego kanału Czertovka, oddzielającej wyspę Kampa od dzielnicy Malastrana.

Władze stolicy Czech poleciły do godziny 18 usunięcie samochodów stojących na bulwarach i ograniczyły żeglugę pasażerską po Wełtawie. Wstrzymano rejsy w kierunku zapory w Slapach oraz z centrum miasta do praskiego zoo. Nie kursują promy.

Burmistrz Pragi Zdeniek Hrzib napisał w mediach społecznościowych, że miasto jest w kontakcie z organizatorami tegorocznej edycji festiwalu Navalis, który jest poświęcony jest patronowi wszystkich profesji związanych z wodą, św. Jana Nepomucena. Odwołane zostały regaty oraz grupowe pływanie w rzece.

Hydrolodzy zwracają uwagę, że w rzekach i strumieniach znajduje się wiele porwanych przez wodę przedmiotów, które zablokowały już na pewien czas jedną ze śluz w Pradze.

„Będziemy ściśle monitorować poziom i spławność rzeki” – napisał burmistrz.

Poziom wody w Wełtawie ma podnosić się i w sobotę przekroczyć pierwszy, najniższy stopień alertu powodziowego. Burze rozpoczęły się w środę wieczorem, w nocy z czwartku piątek padał ulewny deszcz. W sobotę służby hydrologiczno-meteorologiczne spodziewają się opadów i sporadycznych burz.

W sierpniu 2002 r. Pragę nawiedziła największa powódź w historii miasta, zginęło 17 osób. Siedem osób straciło życie w 2013 r., gdy wody podniosły się w Łabie i Wełtawie. W 1997 r. najgorsza powódź w historii Czech ominęła Pragę, dotknęła za to Morawy i Śląsk oraz wschodnie Czechy, powodując śmierć 50 osób.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl