fot. PAP/EPA

Czechy: Drugi dzień wyborów lokalnych i częściowych wyborów do Senatu

Sobota jest drugim i ostatnim dniem głosowania w wyborach lokalnych i w pierwszej turze częściowych wyborów do Senatu. Wybory te są postrzegane jako test dla ruchu ANO, na którego czele stoi premier Andrej Babisz.

Czesi głosują w sobotę od godziny 8 do 14. Wstępne wyniki spodziewane są około północy.

Ogółem o mandaty radnych w ponad 6200 gminach ubiega się ponad 216 tys. kandydatów. W wyborach do Senatu, w którym co dwa lata odnawiana jest jedna trzecia 81-osobowego składu, o 27 mandatów stara się 194 kandydatów.

Według czeskiej telewizji CT w piątek głosowało zaledwie 20-30 proc. uprawnionych. Frekwencja jest podobna do wyborów lokalnych i senackich sprzed czterech lat; na koniec głosowania frekwencja ta wynosiła odpowiednio 44,5 proc. i 39 proc.

Pierwszego dnia wyborów głosowali najważniejsi politycy – prezydent Milosz Zeman, premier Babisz i przewodniczący poszczególnych partii.

Zeman określił głosowanie mianem „święta demokracji” i zaznaczył, że wyborcy ufają lokalnym politykom. Andrej Babisz, którego ruch ANO tworzy rząd koalicyjny z Czeską Partią Socjaldemokratyczną (CzSSD), podkreślił, że dla jego ugrupowania najważniejsze będą wyniki w Pradze.

CTK poinformowała, że w 17 spośród 6258 gmin głosowanie nie odbywa się, ponieważ nie udało się zestawić list kandydatów na radnych. Analitycy zakładają, że w większości obwodów wyborczych, gdzie trwa głosowanie na senatorów, nie dojdzie do rozstrzygnięć i potrzebna będzie druga runda głosowania, która odbędzie się 12 i 13 października.

PAP/RIRM

drukuj