fot. PAP/EPA

Cypr – poligon oszczędności budżetowych

Cypr jest poligonem doświadczalnym gdzie próbuje się przetestować metodę zbierania do budżetu części oszczędności posiadanych przez ludzi w bankach – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk Ekonomista.

Władze Cypru poszukują wyjścia z kryzysu, wywołanego projektem opodatkowania depozytów bankowych na wyspie w zamian za europejską pomoc finansową.

Wczoraj projekt został odrzucony przez parlament. Kraje strefy euro ponowiły ofertę dalszej pomocy.

Okazało się, że nie było nawet jednego zwolennika tego rodzaju nowego podatku. 36 parlamentarzystów głosowało przeciw, 19 wstrzymało się od głosu; a więc nie było żadnego głosu za tym projektem. Cypr jednak udowodnił, że nie poddaje się temu dyktatowi. Uczciwie należy przyznać, że sytuacja tego państwa i jego systemu bankowego jest bardzo trudna. Rzeczywiście w tym systemie bankowym jest aktywów parokrotnie więcej niż wartość PKB Cypru. W sytuacji, gdy banki cypryjskie i zagraniczne mają poważne kłopoty z wypłacalnością, Cypr musi poszukać gdzieś tej pomocy – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Obecna sytuacja Cypru to zła prognostyka dla krajów, które korzystają z pomocy unijnej – zwracał uwagę poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Kryzys w strefie euro trwa w najlepsze. Cypr w prawdzie nie jest jakimś dużym organizmem jeżeli chodzi o gospodarkę, bo to jest 0,2 PKB całej UE, ale jest takim jak widać poligonem doświadczalnym gdzie się próbuje przetestować metodę zbierania do budżetu jakiś części oszczędności z posiadanych przez ludzi. To nie jest dobry prognostyk dla krajów, które korzystają z pomocy unijnej, takich jak Portugalia, Grecja, Irlandia i tych krajów, które prawdopodobnie w najbliższym czasie z tych pomocy będą musiały skorzystać – dodaje poseł Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj