Coraz więcej osób włącza się w obronę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu
W Polsce i zagranicą zbierane są podpisy w obronie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Wszystkie trafią do resortu kultury, który podjął próbę zniszczenia placówki.
Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, podkreślił podczas ubiegłorocznego świętowania kolejnej rocznicy powstania Radia Maryja, ile do zrobienia wciąż mają katolicy w Polsce.
– Katolicy w Polsce to jest kto? To jest olbrzym. Kto to jest? Olbrzym, ale często śpiący – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Na szczęście jest olbrzym, którego budzić nie trzeba – Rodzina Radia Maryja. Przekracza ona granice państw i kontynentów.
Ten olbrzym co roku zapełnia jasnogórskie błonia, gdy pielgrzymuje do Królowej Polski – powiedział prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja.
– Czy jest w Polsce jakieś inne medium, które gromadzi na swoim spotkaniu tak dużą liczbę swoich słuchaczy i oglądających, jak właśnie to wydarzenie odbywające się na Jasnej Górze? Nie ma – akcentował prof. Janusz Kawecki.
W przeszłości olbrzym, jakim jest Rodzina Radia Maryja, mobilizował miliony katolików, gdy walczył o miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam. Pan Józef Rypiński z Jeleniej Góry doskonale pamięta protesty w Warszawie, gdy katolickich mediów bronili katolicy z całej Polski.
– Tam mieliśmy możliwość, okazję, aby policzyć, ilu nas jest i poczuć swoją siłę. Obroniliśmy Telewizję Trwam – wskazał Józef Rypiński.
Gdy teraz rządzący podejmują kolejne próby, by zniszczyć Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, pan Józef ruszył ze zbiórką podpisów. Trafią one do resortu kultury. Rodzina Radia Maryja chce ponownie pokazać, że dalej jest silna. W zbiórkę podpisów włączają się kolejne Koła i Biura Radia Maryja w całej Polsce.
– Bronimy Muzeum jak najdroższe trofeum – zwrócili uwagę członkowie Rodziny Radia Maryja.
W Gdańsku, przy parafii św. Urszuli Leduchowskiej, zbiórka jest prowadzona z inicjatywy pana Mariana. Przed kamerą tłumaczył on, że kultura buduje naród, a ci, którzy zwalczają kulturę, walczą z narodem.
– Oni dokładnie wiedzą, że aby unicestwić naród, trzeba go pozbawić jego kultury, jego korzeni – oznajmił pan Marian.
Naród to ci, co byli przed nami i ci, co przyjdą po nas. To o nich myślą słuchacze Radia Maryja z całej Polski, gdy stawiają pytanie o to, dlaczego chcą bronić Muzeum w Toruniu.
– To Muzeum ma wyrażać i informować przyszłe pokolenia o historii, o dziedzictwie narodowym, dziedzictwie duchowym – rzekła jedna z kobiet.
– Chcemy zostawić coś po sobie dla młodych, dlatego ta lekcja historii, jaką by otrzymali w tym Muzeum, bardzo nam leży na sercu – dodała druga z kobiet.
– Tego nie wolno zlikwidować. To musi dalej trwać – podkreśliła następna kobieta.
Wszędzie tam, gdzie dotarła kamera TV Trwam – do Gdańska, Gdyni, Redy, Chwaszczyna, Wejherowa i Jeleniej Góry – dziennikarze usłyszeli, z jaką troską osoby zbierające podpisy myślą o młodych i podkreślają, że są pełnoprawnymi obywatelami, którzy płacili podatki, a więc mają teraz prawo oczekiwać, że państwo zobaczy i doceni ich pracę, zaangażowanie oraz to, co dla nich ważne.
– Wszystkim dziełom, które powstały przy Radiu Maryja, kładziono kłody pod nogi – powiedział jeden z mężczyzn.
– Są sygnały wyraźne, że to komuś nie jest na rękę, ale Polacy mają swoją pamięć, tożsamość i potrafią się zorganizować, dlatego te podpisy zbieramy, rozsyłamy – wskazał drugi mężczyzna.
Zbiórka podpisów – jak tłumaczył prof. Janusz Kawecki – prowadzona jest w kraju i zagranicą.
– Otrzymuję sygnały, niedawno z Kanady, potem z Australii – poinformował prof. Janusz Kawecki.
Dla pani Ewy podpis w obronie Muzeum to świadectwo.
– Mamy dawać świadectwo, gdziekolwiek jesteśmy – czy jesteśmy w kościele, we wspólnotach, po sąsiadach, w rodzinach – stwierdziła pani Ewa.
Pani Krystyna z Gdyni, która całe życie poświęciła wychowaniu dzieci i młodzieży, pracując jako nauczyciel, z chęcią zabrałaby swoich uczniów do nowego Muzeum w Toruniu.
– Myślę, że to wielka pomoc dla rodziców w wychowaniu, ale także dla nas, dla nauczycieli – zauważyła pani Krystyna.
Prof. Janusz Kawecki z Zespołu Wspierania Radia Maryja tłumaczył, że wciąż nie można uznać walki o Muzeum za wygraną.
– Piszących żądania z przyznaniem miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam było nie mniej niż 2 mln 700 tys. podpisujących – oznajmił przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja.
Dlatego zbiórka podpisów dalej trwa. Pani Danuta z Wrocławia sama poświęciła na to cały dzień.
– Słuchamy, modlimy się i oddajemy się całym sercem Panu Bogu, Matce Boskiej, by miała nas w opiece – podsumowała pani Danuta.
Szczegóły, jak włączyć w akcję, znajdziemy na stronie Radia Maryja.
TV Trwam News