fot. wikipedia.org/wiki/Wojska_Obrony_Terytorialnej

Coraz więcej chętnych do służby w WOT

Wojna na Ukrainie zwiększyła zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Do WOT mogą zgłaszać się pełnoletni, niekarani obywatele Polski.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to szansa dla tych, którzy zawsze marzyli o armii, ale z różnych względów wybrali inne zawody. Teraz jest okazja, aby połączyć pracę z pasją.

 

– Zdecydowanie zaobserwowaliśmy, że rośnie tendencja wstępowania do WOT – tłumaczyła podporucznik Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

O przyjęcie do WOT mogą ubiegać się osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z wojskiem. Podstawowe wymogi to: obywatelstwo polskie, ukończony 18. rok życia i niekaralność. Po wybuchu wojny na Ukrainie zwiększyło się zainteresowanie służbą w WOT.

– Wcześniej było to około 10 osób wcielanych w ciągu dwóch miesięcy, które się zgłaszały i były zdecydowane. Teraz jest od 10 do 15 osób dziennie – podkreślił kapral Marcin Mrówka z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który jest odpowiedzialny za rekrutację.

Żołnierze WOT to osoby aktywne zawodowo, dlatego służba jest pełniona w czasie wolnym od pracy. Gotowość bojową żołnierz uzyskuje po trzech latach.

 

– Dla osób, które nigdy w życiu nie pełniły służby wojskowej, szkolenie trwa 16 dni i kończy się przysięgą wojskową. Dla osób, które wcześniej składały przysięgę, pełniły służbę wojskową, 8 dni – podsumował kpr. Marcin Mrówka.

Dodatkowo w każdym miesiącu odbywa się dwudniowe weekendowe szkolenie, a raz w roku dwutygodniowy poligon.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl