Co ze wsparciem do ogrzewania?

Rząd przedstawi dziś pakiet wsparcia do ogrzewania. Tymczasem opozycja chce, aby dodatki dla tych, którzy ogrzewają swoje domy peletem, gazem czy olejem opałowym, znalazły się już w ustawie o dodatku węglowym.

W przyjętej przez Sejm ustawie dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych trafi do właścicieli domów ogrzewanych węglem, ekogroszkiem i brykietem. Senatorowie, którzy w środę zajęli się tą ustawą, chcą, aby wsparcie otrzymali także ci, którzy używają innych paliw.

– Ze wsparcia finansowego mają korzystać ci, którzy kupują węgiel, ale także ci, którzy kupują pelet, ogrzewają się gazem, olejem opałowym czy korzystają – jak mieszkańcy bloków czy kamienic komunalnych – z ciepła systemowego – powiedział Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Platforma, zgłaszając tę propozycję, nie oszacowała, ile będzie kosztować ani skąd wziąć na nią środki. Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, został o to zapytany przez dziennikarzy. Po odpowiedź skierował do premiera.

– To jest naprawdę jego problem. Jeżeli nie potrafi znaleźć tych pieniędzy, niech zrezygnuje. My je znajdziemy – oznajmił Tomasz Grodzki.

Rząd prawdopodobnie już znalazł środki, bo rozwiązania podobne do tych, które zgłosiła opozycja, dziś przedstawi opinii publicznej.

– Założenia praktycznie są już przygotowane. Poprosiłem, aby do czwartku ustawa znalazła swój ostateczny kształt – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wśród rządowych propozycji może się znaleźć obniżenie VAT na paliwa wykorzystywane do ogrzewania mieszkań. Wsparcie dotyczyć będzie także ciepła systemowego. Jak podkreślił rzecznik rządu, Piotr Müller, pomoc będzie uzależniona od tego, ile dane paliwo podrożało.

– Musimy dostosować pomoc celowaną w taki sposób, żeby tam, gdzie ceny są najwyższe, pomóc w najlepszy sposób, a tam, gdzie podwyżki są niższe, dodatkowe działania w tak szerokim zakresie nie są potrzebne – wskazywał rzecznik rządu.

Senat będzie dziś głosował nad ustawą o dodatku węglowym. Minister rodziny, Marlena Maląg, nie wykluczyła, że partia rządząca uwzględni rozwiązania opozycji.

– W piątek będą głosowania w Sejmie nad poprawkami Senatu. Wtedy będą podjęte decyzje. Natomiast musimy mieć jako rząd przygotowane rozwiązania, które są dobrze przeliczone – stwierdziła Marlena Maląg.

Opozycja mówiła o konieczności szerszego wsparcie Polaków przed sezonem zimowym. Jednocześnie przekonywała, że rząd Zjednoczonej Prawicy ponosi odpowiedzialność za brak węgla i wzrost kosztów ogrzewania.

– To pokazuje, jak niezdarna jest obecna władza, jak tak naprawdę nie myśli – przekonywał Donald Tusk, przewodniczący PO.

Grzegorz Wiński, socjolog, wskazał, że dyskusja wokół rosnących cen paliw to dla opozycji paliwo polityczne.

– Staje się tak naprawdę walką wyborczą o głosy wyborców, o głosy Polaków. Polacy oczekują odpowiedzialnej debaty politycznej – podsumował Grzegorz Wiński.

Aby otrzymać dodatek, konieczne będzie złożenie wniosku do 30 listopada. Gmina będzie miała 30 dni na wypłatę środków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl