Mija czas na zgłoszenie źródła ogrzewania domu

Jeszcze tylko dziś właściciele domów i zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania domu. Obowiązek dotyczy także nieruchomości niezamieszkanych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.

W deklaracji należy podać źródło zainstalowane przed 1 lipca ub.r. Informacje należy przekazać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dokumenty możemy złożyć w gminie lub on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Z dotychczas złożonych deklaracji wynika, że dominują kotły na paliwa stałe.

Zebrane dane mają stanowić podstawę m.in. do realizacji niskoemisyjnej polityki.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to element systemu poprawy jakości powietrza w Polsce. Gminy, w których dominują źródła ciepła zanieczyszczające powietrze, tzw. kopciuchy, będą mogły przede wszystkim efektywniej zarządzać polityką niskoemisyjną, a mieszkańcy poprzez aplikację będą mieli możliwość zamówienia np. przeglądów kominiarskich czy inwentaryzacji budynku. Właściciele także dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków szybko sprawdzą możliwość dofinansowania termomodernizacji swoich nieruchomości. Wszystkie udogodnienia dla obywateli i przedsiębiorców zostaną uruchomione już w przyszłym roku – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Warto zauważyć, że za niezłożenie deklaracji grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – do 5 tys. złotych.

Osoby, które zapomną o złożeniu deklaracji w ustawowym terminie mogą skorzystać z tzw. mechanizmu czynnego żalu. W tym celu należy jak najszybciej dostarczyć deklarację, zanim dopatrzy się tego gmina.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl