Co stało się z pieniędzmi zaoszczędzonymi przez NFZ?

Nie wiadomo co stało się z pieniędzmi zaoszczędzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia na ustawie refundacyjnej. Dzięki przepisom NFZ zaoszczędził prawie 3,7 mld zł. Zgodnie z przepisami pieniądze te powinny trafić na finansowanie leków dopisanych do listy refundacyjnej. Jednak tak się nie stało.

Jedna z firm badawczych wyliczyła, że tylko w 2013 r. oszczędności wyniosły 1,3 mld zł. W tym czasie finansowanie leków wzrosło jedynie o 112 mln zł.

Wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc, mówi, że to bardzo niebezpieczne zjawisko.

– Musimy wiedzieć, że – po pierwsze – leki powinny być jak najbardziej dostępne dla pacjentów, a po drugie, nie może być tak, że leki ratujące zdrowie i życie są wyprowadzane w sposób nielegalny za granicę i brakuje tych leków w polskich aptekach. To jest właśnie bardzo przykra konsekwencja obłędnej polityki oszczędzania na zdrowiu pacjentów – podkreślił poseł Czesław Hoc.

Naczelna Izba Lekarska stara się uzyskać od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza informacje na ten temat. Ten jednak unika odpowiedzi.

RIRM

drukuj